Gość Polska mówi #aaa – Eunika Bębenek

Szanowna Higienistko, jakie kluczowe hasła byś kierowała do Pacjenta, które zachęcałyby i mobilizowały do dbałości o higienę jamy ustnej?

Chciałabym powiedzieć pacjentom, że mycie zębów nie jest trudne jeśli wiemy jak to robić. Natomiast jest kluczowe, żeby zachować zdrowie jamy ustnej i całego organizmu. Najważniejszą częścią wpływającą na zdrowie jamy ustnej jest regularne, codzienne oczyszczanie zębów i przestrzeni mędzyzębowych. Nawet najlepiej wykonane leczenie na niewiele się zda bez regularnych zabiegów higienicznych – tych domowych oraz tych wykonywanych w gabinecie. Pacjencie zdrowie zębów i jamy ustnej jest w Twoich rękach.

A w jaki sposób zachęciłabyś koleżanki i kolegów higienistów do wspólnych aktywności dental by beneficjentem był pacjent?

Zachęcam, aby nie bać się próbować. Każde, nawet najmniejsze działanie jest ważne.

Wiele osób nadal nie wie jaka jest rola profilaktyki oraz higienistki/-sty w leczeniu stomatologicznym oraz utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, a im większa świadomość pacjentów tym lepiej potrafią o siebie zadbać i dokonywać mądrych wyborów. Jest ogromne pole do działania w kwestii edukacji jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i  powiedziałabym, że to głównie nasze zadanie. Brakuje takiej systemowej edukacji, dlatego nasze działania są tak ważne.

Doceniając zaangażowanie polskich higienistów kłaniamy się im pięknie. Leży nam wspólnie na sercu, by każdy w Polsce, od maluchów po pacjentów geriatrycznych, wiedział o corocznym święcie ŚDZJU możesz nas wspomóc radą, pomysłem?

Myślę że ważne jest, aby jak najwięcej informacji na temat Światowego Dnia Jamy Ustnej pojawiało się w przestrzeni publicznej. Mam nadzieję, że z każdym rokiem Kampania będzie się powiększać jak kula śniegowa, a środowisko higienistek/-stów będzie w tym pomagać 🙂 Równie ważne jest moim zdaniem dbanie o edukacje najmłodszych oraz ich rodziców, aby zbudować prawidłowe nawyki na całe życie.

„Zdrowa jama ustna to uśmiech na całe życie” to hasło Kampanii na 2023 rok. Co ono znaczy dla Ciebie?

To jedno zdanie skrywa w sobie wiele informacji. Uśmiech to coś bardzo cennego i ważnego w życiu. Kiedy nie możemy się swobodnie uśmiechać trudno jest być szczęśliwym. Zdrowy uśmiech  ma wpływ na zdrowie całego ciała. I przede wszystkim możemy zachować zdrowy uśmiech na całe życie, możemy zachować swoje zęby przez całe życie i taki jest nasz cel.

Eunika Bębenek, dypl. Higienistka stomatologiczna
@higienistka.eunika
Katowice, pracuję w Royal Dental Katowice

 

Poleć artykuł:
Pin Share
« »