Gość Polska mówi #aaa – Katarzyna Kurhan

Katarzyno, jakie proponujesz hasła swoim pacjentom, które zachęcałyby i mobilizowały do dbałości o higienę jamy ustnej?

Uważam, że, że mobilizacja zaczyna się od chęci i świadomości pacjenta. Podchodząc do każdej osoby indywidualnie, staram się skutecznie informować o znaczeniu prawidłowej higieny jamy ustnej i zachęcać do jej regularnego praktykowania. Nie ma wzoru, którego można użyć globalnie, dla wszystkich pacjentów. Skuteczną profilaktyką możemy zapewnić zarówno długowieczność swoich zębów oraz zdrowie dla całej jamy ustnej. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Często stosuje analogie, z mojego doświadczenia najlepiej docierają do pacjentów, na przykład, nie powinniśmy myć podłogi, kiedy wcześniej jej nie odkurzyliśmy. Dzięki temu pacjent jest w stanie zwizualizować sobie ciąg przyczynowo skutkowy swoich działań i ich wpływu na zdrowie zębów. Poprawna i pełna higiena jamy ustnej jest wykonywana regularnie w domu – do higienistki pacjent przychodzi świadom swoich problemów i konsekwencji zaniedbania.

Jak zachęciłabyś natomiast koleżanki i kolegów higienistów do wspólnych aktywności dental by beneficjentem był pacjent?

Edukacja i budowanie świadomości spoczywa na naszych barkach – higienistek i higienistów. To właśnie naszą rolą jest opowiadanie, rozwiewanie wątpliwości oraz zachęcanie Pacjentów w każdym wieku do doskonalenia higieny jamy ustnej. Musimy wychodzić im naprzeciw, nie tylko w gabinetach stomatologicznych, ale również w szkołach, social mediach oraz w miejscach, gdzie nasza grupa odbiorców jest największa. Ubolewam nad faktem, że poziom edukacji higieny jamy ustnej jest na niskim poziomie, szczególnie w szkołach.

Leży nam zatem na sercu, by każdy w Polsce od maluchów po pacjentów geriatrycznych wiedział o corocznym święcie ŚDZJU możesz nas wspomóc radą, pomysłem?

Promocja wyjątkowych dni, takich jak Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, powinna być wielokierunkowa oraz łatwo dostępna – tak aby docierać do wszystkich grup wiekowych. Jako higienistki i higieniści, powinniśmy angażować się w tego typu promocyjne inicjatywy. Koleżanki i koledzy, nie bójmy się wyrażać swojego zdania i przekazywać wiedzy, w gabinecie oraz poza nim. Konstruktywna i uprzejma krytyka powinna nas motywować do dalszego rozwoju i poszerzania swoich kompetencji. Rozmawiajmy, konsultujmy ze sobą problemy, wspierajmy się i organizujmy prozdrowotne akcje – zarówno online jak i na żywo!

Brava! Świetna odezwa. Katarzyno, „Zdrowa jama ustna to uśmiech na całe życie” to hasło Kampanii na 2023 rok. Co ono znaczy dla Ciebie?

Zdrowy pacjent to uśmiechnięty pacjent. To hasło jest dla mnie bardzo ważne. Każdego dnia staram się radą, wsparciem oraz swoją pracą umożliwić każdemu z pacjentów utrzymanie zdrowia jamy ustnej na najwyższym poziomie. Dzięki temu jestem w stanie cieszyć się z myśli, że ich zdrowie, a więc i uśmiech, pozostaną z nimi na wiele lat.

Dyplomowana Higienistka stomatologiczna Katarzyna Kurhan
Gabinet: Stomatologia i Medycyna Estetyczna Nowak&Sienkiewicz
ul. Kościuszki 117/6u Wrocław 50-442

Instagram: @ciotkahigienistka

Poleć artykuł:
Pin Share
« »