Gość Polska mówi #aaa – Sylwia Drewa

Pani Sylwio, jako higienistka, jakie proponuje Pani hasła swoim pacjentom, które mogłyby zachęcić go o mobilizować do dbałości o higienę jamy ustnej?

„Pracujemy na wspólny sukces” – właśnie te słowa zawsze powtarzam moim pacjentom. Gdy pracujemy nad utrzymaniem właściwej higieny, ważne jest aby pacjent nie czuł, że zostaje sam. Higienistka nie pracuje tylko w obrębie jamy ustnej, to też praca dotycząca edukacji i motywacji.

Stała motywacja jest ważna to prawda. Jak zachęciłaby Pani natomiast koleżanki i kolegów higienistów do wspólnych aktywności dental na rzecz pacjentów?

Chciałabym, aby moje koleżanki i koledzy byli pewni swoich kwalifikacji i umiejętności. Nasz zawód nadal jest niedoceniany i często nawet stomatolodzy nie dopuszczają nas do wykonywania zabiegów profilaktycznych i higienizacyjnych. Nie bójmy się upominać o swoje. Uświadamiajmy wszystkim, że to właśnie higienistki powinny wykonywać te zabiegi. Nie ograniczajmy też zakresu swoich obowiązków do pracy w gabinecie. Do zadań higienistki należy też szerzenie oświaty zdrowotnej. Organizujmy więc pogadanki dla dzieci, udzielajmy się w mediach społecznościowych. Niech usłyszy o nas jak najwięcej osób. Prawie każdy ma swojego dentystę …ale czy każdy ma swoją higienistkę?

Piękne to. Zadajmy sobie pytanie zatem czy mam swojego higienistę/higienistkę?
Leży nam zatem na sercu, by każdy w Polsce od maluchów po pacjentów geriatrycznych wiedział o corocznym święcie ŚDZJU możesz nas wspomóc radą, pomysłem?

Moim marzeniem jest, aby trafiali do mnie pacjenci skierowani przez lekarza POZ czy specjalistów kardiologów, nefrologów, ginekologów, itp. Mimo łatwego dostępu do informacji w społeczeństwie nadal jest bardzo niska świadomość tego, jak dbać o higienę jamy ustnej i jaki wpływ ma jej stan na zdrowie całego organizmu. Dlatego warto w poradniach lekarzy rodzinnych i specjalistycznych rozwieszać plakaty informacyjne i udostępniać broszury. Idealnie byłoby, gdyby lekarze choć w jednym zdaniu wspomnieli pacjentom jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dbanie o jamę ustną. Światowy Dzień Jamy Ustnej jest do tego świetną okazją.

Świetna odezwa, „Zdrowa jama ustna to uśmiech na całe życie” to hasło Kampanii na 2023 rok. Co ono znaczy dla higienistki Sylwii?

Uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Uśmiech dodaje nam odwagi i sprawia, że łatwiej nam się żyje. Choroby jamy ustnej wpływają negatywnie na wiele aspektów naszego życia. Sprawiają, że unikamy kontaktów towarzyskich, tracimy pewność siebie, mamy problem ze spożywaniem posiłków. Zwiększają też ryzyko powstania chorób serca, cukrzycy czy powikłań ciążowych. Zdrowa jama ustna to zdrowy organizm! Zdrowie to radość życia!

Sylwia Drewa
Higienistka stomatologiczna
allmed Centrum Medyczne w Nowej Soli
IG @sylwia_drewa_higienistka

Poleć artykuł:
Pin Share
« »