Gość Polska mówi #aaa – Patrycja Adamska

Patrycjo, jakie hasła cenne są dla pacjenta, które zachęcałyby i mobilizowały do dbałości o higienę jamy ustnej?

Jako higienistka stomatologiczna i promotor zdrowia jamy ustnej uświadamiam i pomagam społeczeństwu zrozumieć że, od jamy ustnej wszystko się zaczyna. Stany zapalne w jamie ustnej nie są obojętne dla naszego zdrowia. Mogą być zalążkiem do rozwoju wielu groźnych chorób ponieważ, bakterie w jamie ustnej roznoszą się do całego krwiobiegu. W gabinecie higieny zawsze powtarzam hasło, że człowiek to złożony organizm, gdzie funkcje układów przecinają się i mają na siebie wpływ a poszczególne sfery życia stanowią jedną integralną całość.

Jak zachęciłabyś Patrycjo koleżanki i kolegów higienistów do wspólnych aktywności dental by beneficjentem był pacjent?

My, specjaliści musimy uświadamiać społeczeństwo o tym że, dzisiejsza stomatologia to nie ta sama stomatologia sprzed 30-40 lat, o której słyszeliśmy od naszych dziadków. Większość pacjentów boi się stomatologa i wspomina przykre historie dziadków. Musimy pokazać ,że gabinet stomatologiczny w dzisiejszych czasach to miłe miejsce, które ma na celu zadbanie o zdrowie pacjenta, o jego komfort, o jego potrzeby i obawy. W gabinecie to pacjent jest najważniejszy.

Leży nam na sercu by każdy w Polsce, od maluchów po pacjentów geriatrycznych, wiedział o corocznym święcie marcowym – Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Możesz nas wspomóc radą, pomysłem?

W dzisiejszych czasach, gdy media są tak popularne na pewno to co zwróciłoby uwagę ludzi to reklamy w telewizji i w internecie przypominające o Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej. Myślę też, że doskonałym pomysłem mogłyby być ulotki ŚDZJU rozdawane w różnych miasta w całej Polsce. Wszystkie ośrodki i palcówki oświatowe też powinny być w to zaangażowane.

Zawsze zastanawia mnie fakt że, badania krwi trzeba robić regularnie, a dlaczego nie robimy regularnie badań i przeglądów jamy ustnej. Przecież to jest tak samo ważne. Choroby jamy ustnej są dla nas ogromnym zagrożeniem. Wg danych WHO opublikowanych w ostatnim raporcie na temat globalnego stanu zdrowia jamy ustnej – na próchnicę zębów stałych i mlecznych choruje 2,5 mld ludzi, 1 mld ma paradontozę, aż 370 mln cierpi z powodu bezzębia. A w 2020 r. ponad 170 tys. pacjentów zmarło z powodu raka jamy ustnej. Liczby dają do myślenia.

”Zdrowe jama ustna to uśmiech na całe życie” to hasło Kampanii na 2023 rok. Co owe dla Ciebie znaczy?

Zgadzam się w 100%. Jama ustna jest początkiem naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Od niej wszystko się zaczyna. Zdrowa jama ustna = zdrowy organizm! Zdrowy organizm = piękne i długie życie!

Patrycja Adamska dypl. hig. stom.
Miejsca pracy: Stomatologia dr Iwona Nasterska  i Gabinet „Wasza ortodontka”, Warszawa

Poleć artykuł:
Pin Share
« »