30 dni, które pomogą zrozumieć, dlaczego warto dbać o zęby

30 dni, które pomogą zrozumieć, dlaczego warto dbać o zęby

W ciągu całego życia Polak – statystycznie – powinien zużyć ok. 550 tubek pasty i wykonać 20 mld ruchów szczoteczką, jeżeli używa manualnej, a także spędzić 75 godzin na wizytach kontrolnych u dentysty. Powinien także mieć świadomość, że jama ustna jest zwierciadłem ciała i nie brakuje naukowych dowodów potwierdzających, iż dobra kondycja zębów może uchronić przed cukrzycą czy zawałem, pozwalając na komfortowe, pełne uśmiechów życie prywatne i zawodowe. Przez najbliższy miesiąc będą o tym przypominać organizatorzy kampanii „Polska mówi aaa”, przygotowując społeczeństwo do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca).

Kampania, która wystartowałana miesiąc przed najważniejszym świętem stomatologicznym, ma edukować i inspirować, a nie straszyć, jednak trudno przejść obojętnie obok faktów. Choroby jamy ustnej dotykają blisko 4 miliardy ludzi na świecie, a z nieleczoną próchnicą zmaga się 44 proc. globalnej populacji (dane FDI). Według OECD Polacy odwiedzają stomatologa nie częściej niż raz do roku (średnio 0,8 razy na 12 miesięcy), a dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że tylko 10 proc. Polaków myje zęby częściej niż dwa razy dziennie, a 20 proc. mieszkańców dużych miast nie zmienia szczoteczki zgodnie z zaleceniami. Efekt? Próchnicę ma 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat i 95 proc. nastolatków.

– Podczas kampanii chcemy powiedzieć, że tak nie musi być. Zdrowa jama ustna pozwala uśmiechać się, sprawnie mówić, w pełni cieszyć się z posiłków, poprawia samoocenę i relacje z innymi. To nie jest trudne. Wystarczą: zbilansowana dieta, z niską zawartością cukru, nieużywanie lub ograniczenie używek takich jak tytoń czy alkohol, właściwa higiena oraz regularne wizyty u dentysty. Będziemy także uświadamiać – zgodnie z myślą „Pomyśl jama ustna, pomyśl zdrowie”, że próchnica, problemy z dziąsłami czy nowotwory jamy ustnej mają takie same czynniki ryzyka jak ok. 100 schorzeń niezakaźnych. Chorób jamy ustnej można jednak uniknąć, nigdy nie jest na to za późno – tłumaczy prof. Marzena Dominiak, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

„Polska mówi aaa” wpisuje się w globalną kampanię „Say Ahh. Think Mouth, Think Health” zainicjowaną przez Światową Federację Dentystyczną FDI. Oprócz wartości edukacyjnych akcja ma usytuować kwestię opieki stomatologicznej jako istotne wyzwanie dla planujących system zdrowia. Organizatorzy apelują do władz m.in. o uznanie, że choroby jamy ustnej i choroby niezakaźne współistnieją, pamiętanie o zdrowiu jamy ustnej podczas tworzenia krajowych programów zdrowotnych oraz konkretne działania ograniczające spożycie cukru (znakowanie produktów, ograniczenie reklamy) czy papierosów.

– Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonały moment, aby wyraźnie powiedzieć, że zintegrowana opieka nad pacjentem musi uwzględniać kwestie zdrowia jamy ustnej. Potrzebna jest szeroka dyskusja, najlepiej w wymiarze narodowym, o tym w jak sposób to zrobić, jak stworzyć system opieki stomatologicznej oparty na współdziałaniu przedstawicieli wielu specjalności. Austria, Holandia czy kraje skandynawskie poradziły sobie z problemem próchnicy wykorzystując narodowe programy zdrowotne, podobnie powinno stać się w Polsce – mówi dr Leszek Dudziński, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.  

W ramach kampanii została uruchomiona interaktywna mapa inicjatyw, na którą można zgłaszać projekty wpisujące się w ideę akcji. Aktywnymi uczestnikami kampanii będą z pewnością lekarze dentyści, ale organizatorzy liczą, że w akcję włączą się również lekarze innych specjalności, pedagodzyczy przedstawiciele samorządów lokalnych.

– Materiały, które można pobrać z oficjalnej strony kampanii www.polskamowiaaa.pl z powodzeniem sprawdzą się w szkołach i przedszkolach. Plakaty i ulotki spełnią zadanie w publicznych i prywatnych placówkach zdrowia czy urzędach miasta lub gminy. Grafiki można wykorzystać w ramach komunikacji w social mediach. Wierzę że stomatolodzy i pedagodzy będą wzajemnie inspirować się, prezentując własne projekty na mapie kampanii. Jeżeli 20 marca Polska naprawdę powie „aaa”, będzie to z korzyścią dla wszystkich – podkreśla dr n. med. Maciej Michalak, prezes zarządu Fundacji Be Active Dentist.

Organizatorami kampanii „Polska mówi aaa” są: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Lekarska, Fundacja Be Active Dentist oraz agencja ewiDENTniepr. Patronatu Honorowego kampanii udzielili: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. Parterem akcji jest firma Wrigley. W ramach projektu zaplanowano m.in. akcje profilaktyczne w kilkunastu miastach, konferencję prasową w NIL (19 marca), bezpłatne przeglądy, kampanię interaktywną i audycje w radio i tv. W połowie marca zaprezentowany zostanie oficjalny spot kampanii.

Patronami medialnymi kampanii są: Radio Kraków, Polskie Radio Lublin, Radio Gdańsk, Polskie Radio Olsztyn, Radio Kielce, Radio Łódź, Polskie Radio Rzeszów, miastodzieci.pl, mjakmama.pl, poradnikzdrowie.pl, moi-mili.pl, infoDENT24.pl, Twój Przegląd Dentystyczny, Nowy Gabinet Stomatologiczny, Asystentka i Higienistka Stomatologiczna, Implantologia Stomatologiczna oraz Dental Radio.

***

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. WOHD, World Oral Health Day) – najważniejsze święto stomatologiczne, obchodzone 20 marca, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, także w kontekście ekonomicznym oraz promowanie profilaktyki.

Wydarzenie w 2007 roku ustanowiła Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ramach obchodów na całym świecie podejmowane są inicjatywy oraz akcje przypominające, że zdrowe zęby to podstawa zdrowia ogólnego.

 

OFICJALNA INFORMACJA PRASOWA INAUGURUJĄCA KAMPANIĘ “POLSKA MÓWI AAA” WSPIERAJĄCĄ OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA JAMY USTNEJ

 

Poleć artykuł:
Pin Share
« »