Zdrowe zęby są niezbędnym elementem dla zachowania zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu

Zdrowe zęby są niezbędnym elementem dla zachowania zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu. Ich obecność umożliwia swobodne spożywanie pokarmów oraz prawidłową wymowę. Dzieci, które mają zdrowe zęby, chętniej się uśmiechają i czują się pewniej w kontaktach z rówieśnikami, nie krępują się nawiązywać nowych relacji. Mając zdrowe zęby więcej się uśmiechamy, a co za tym idzie jesteśmy szczęśliwsi. Osoby z niepełnym uzębieniem często wycofują się z życia towarzyskiego bojąc się osądu innych.

Budowanie świadomości wśród rodziców, że to oni są w pełni odpowiedzialni za stan zdrowia swoich dzieci jest niezwykle ważne. Umiejętność dbania o zdrowie zębów powinna być rozwijana przede wszystkim w domu i to właśnie rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji swoich dzieci. Mając z nimi codzienny kontakt, mogą kształtować prawidłowe nawyki higieniczne oraz żywieniowe już od najmłodszych lat.

Niezwykle ważne są regularne wizyty profilaktyczne, które nie tylko pozwolą poznać dziecku gabinet, oswoić się z nim, ale również umożliwią wychwycenie zmian próchnicowych we wczesnej fazie. Uchroni to dziecko przed dolegliwościami bólowymi, szerzeniem się stanu zapalnego w organizmie, ale również przed utrata zębów. Bywają bowiem nadal sytuacje, że rodzice zgłaszają się do stomatologa w chwili, kiedy niestety już jest za późno na uratowanie zębów.

Podczas takich wizyt rodzice mają możliwość uzyskać informację od higienistki stomatologicznej w jaki sposób mogą dbać o zęby swojego dziecka, jakich produktów używać dostosowanych konkretnie do wieku oraz uzyskać szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej.

Miesiąc marzec jest miesiącem zdrowia jamy ustnej. Wiele gabinetów przyłącza się do akcji ,,Polska mówi #aaa” i może to jest dobry moment, aby pomyśleć o swoim dziecku i wybrać się z nim w odwiedziny do gabinetu.

Magdalena Bednarczyk
Higienistka Stomatologiczna

Poleć artykuł:
Pin Share
« »