Gość Polska mówi #aaa – Magdalena Bednarczyk

Jakie byś lobbowała hasła do pacjenta, które zachęcałyby i mobilizowały do dbałości o higienę jamy ustnej?

Pierwsza rzecz jaka nasuwa mi się do głowy to wpływ zdrowia jamy ustnej na cały organizm. Stąd hasła – „Zdrowa jama ustna – zdrowy cały organizm” lub ,,Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej”. Dzięki takiej myśli zapali się Pacjentowi czerwona lampka i skłoni do wdrożenia się w tematykę higieny jamy ustnej oraz jej oddziaływania ogólnoustrojowego.

Wiadomo, że samo hasło nie pozwoli zdziałać cudów, natomiast będzie bazą do dalszej edukacji Pacjenta.

Jak zachęciłabyś koleżanki i kolegów higienistów do wspólnych aktywności dental by beneficjentem był pacjent?

Z moich obserwacji w gabinecie stomatologicznym wynika, że głównym problemem pacjentów ze zmianami próchnicowymi, paradontozą bądź nieświeżym oddechem jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Niestety wizyty u lekarzy stomatologów zazwyczaj są ograniczone czasowo i brakuje chwili na przeprowadzenie bardzo dokładnego instruktażu dostosowanego do konkretnego pacjenta. I w tej właśnie sytuacji wkraczamy MY – Higienistki/ści.

Nasza rola w tym procesie jest niezwykle ważna i przyczynia się do poprawy zdrowia jamy ustnej. Uważam, że zarówno koleżanki jak i koledzy, którzy ukończyli kierunek Higieny doskonale wiedzą, że jednym z głównych naszych celów jest promowanie i prowadzenie edukacji zdrowia jamy ustnej. Tak naprawdę jesteśmy w przenośni ,,przewodnikami” Pacjenta w walce o zdrowie jamy ustnej.

I tu sposobów promowania zdrowia jamy ustnej jest wiele. Począwszy od indywidualnych instruktaży dostosowanych do konkretnych pacjentów, poprzez Dni Otwartych Drzwi Gabinetu Higieny. Pogadanki w przedszkolach, szkołach, szkołach rodzenia. Aktywne działanie w social mediach (prowadzenie bloga, instagrama, organizowanie wydarzeń).Tak naprawdę czym więcej zapamięta pacjent i wdroży w swoje życie, tym większa radość dla nas bo sukces pacjenta jest naszym sukcesem.

Dlatego też, musimy mieć świadomość, że aktywność dental skierowana do pacjenta jest kluczem do osiągnięcia przez Pacjenta satysfakcjonującego stanu zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.

Leży nam na sercu by każdy w Polsce od maluchów po pacjentów geriatrycznych wiedział o corocznym święcie ŚDZJU. Możesz nas wspomóc radą, pomysłem?

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest bardzo dobrą okazją do zwrócenia uwagi na problemy z chorobami jamy ustnej oraz ich wpływem na cały organizm. W jego organizację powinni zostać włączeni zarówno lekarze z różnych dziedzin medycyny (kardiolodzy, neurolodzy, pediatrzy, interniści, ginekolodzy itp.), którzy podczas wizyt uświadomią pacjentów jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz jaki wpływ ma na choroby z którymi się zmagają.

Również szkoły, przedszkola, domy dziecka, kluby seniora powinny wprowadzić obchody tego dnia do swojego kalendarza wydarzeń. Zawsze warto zaprosić osobę, która związana jest ze środowiskiem stomatologicznym, aby przygotowała jakąś pogadankę lub prezentację dostosowaną do konkretnego grona odbiorców.

Ważną rolę w promowaniu takich świąt powinny pełnić Urzędy Miast, Domy Kultury które mają możliwość zmobilizować podlegające sobie jednostki do podjęcia działań ukierunkowanych na organizację różnych eventów. W kwestii działań ogólnopolskich informujących o święcie warto włączyć w organizację wyższe jednostki typu Ministerstwo Zdrowia, Telewizja – tworząc Kampanię społeczną (profilaktyczno-edukacyjną).

,,Zdrowa jama ustna to uśmiech na całe życie” to hasło Kampanii na 2023 rok. Co owe dla Ciebie znaczy?

Zgadzam się z tym hasłem w 100%. Zdrowa jama ustna ma przeogromny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne jak i ogólnoustrojowe. Mając zdrowe zęby więcej się uśmiechamy, nie krępujemy się nawiązywać nowych relacji, a co za tym idzie jesteśmy szczęśliwsi. Osoby z niepełnym uzębieniem często wycofują się z życia towarzyskiego bojąc się osądu innych.

Kolejna kwestia to wpływ zdrowia jamy ustnej na cały organizm. Zły stan zębów lub/i dziąseł może mieć istotny wpływ na powstanie chorób. Może również przyspieszać powstanie problemów ze zdrowiem lub mieć wpływ na cięższy przebieg choroby czy też powikłania. Każdy z nas na pewno z doświadczenia wie, że kiedy jesteśmy chorzy do śmiechu nam nie jest. Cierpimy, jesteśmy senni, unikamy towarzystwa i chowamy się pod kocem. Utrzymując zdrową jamę ustną nie tylko wpływamy na zdrowie ogólnoustrojowe, ale także dbamy o to, żebyśmy przez całe życie mogli uśmiechać się swoimi zdrowymi zębami.

 

Magdalena Bednarczyk
Dyplomowana Higienistka Stomatologiczna
Warka, Instagram: @sztuka_higieny

Poleć artykuł:
Pin Share
« »