Łukasik: higienistki brakującym ogniwem opieki stomatologicznej

Łukasik: higienistki brakującym ogniwem opieki stomatologicznej

Nie dentobusy, nie szkolne gabinety, a profilaktyka, realizowana przez higienistki powinna być podstawą opieki stomatologicznej w Polsce – uważa lek. dent. Tomasz Łukasik, Ambasador Kampanii „Polska mówi aaa”.

Higienistki są brakującym ogniwem opieki stomatologicznej, ciągle tego niestety nie zauważamy, nie mówimy o tym. Dzieci przede wszystkim powinny być nauczone jak dbać o swoje zęby, jak je oczyszczać i o czym trzeba wiedzieć, żeby próchnica się w ogóle nie pojawiła. Rodzice powinni być uświadamiani o to, jak dbać o jamę ustną dziecka już od pierwszych miesięcy życia. Powinni wiedzieć, że moment pojawienia się pierwszego zęba powinien zbiegać się z pierwszą wizytą u stomatologa. Tylko niestety obecnie tego typu wizyty są niedoszacowane przez NFZ i są traktowane po macoszemu.

Do szkół – jeżeli już państwo stawia na taką formę opieki – powinny trafić higienistki, a nie stomatolodzy. Higienistki są świetnie wyedukowane i potrafią świetnie tłumaczyć kwestie: higieny jamy ustnej, zdrowej dla zębów diety, szkodliwych nawyków i wiele innych. I to jest właśnie praca u podstaw, która zaowocuje poprawą zdrowia jamy ustnej Polaków. Nie dzisiaj, nie za rok. Ale kolejne pokolenie nie będzie borykać się już tymi samymi problemami z zębami co obecne.

Całość opinii czytaj tutaj

Poleć artykuł:
Pin Share
« »