Światowa Federacja Dentystyczna, czyli inicjator globalnych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, identyfikuje najważniejsze problemy opieki stomatologicznej w wymiarze systemowym. FDI liczy, że ich rozwiązaniem zajmą się krajowe władze.
- Choroby jamy ustnej są głównym ciężarem i wyzwaniem w zakresie zdrowia publicznego w niemal wszystkich państwach świata i należy im niezwłocznie poświęcić uwagę.
- Choroby jamy ustnej dotykają 3,9 miliarda ludzi na świecie, a sama tylko nieleczona próchnica występuję u prawie połowy (44 proc.) populacji.
- Obciążenia wiążące się z chorobami jamy ustnej są potęgowane ich współwystępowaniem z innymi chorobami niezakaźnymi, jak cukrzyca, choroby układu oddechowego, układu krążenia, nowotwory trzustki i żołądkowo-jelitowe.
- Pomimo niedopuszczalnie wysokiego występowania chorób jamy ustnej, zdrowie jamy ustnej nadal nie jest traktowane jako priorytet i jest marginalizowane w globalnych programach zdrowotnych.
- Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, istnieje pilna potrzeba ze strony państw do zajęcia się zdrowiem jamy ustnej i zintegrowaniem go z szerszą polityką zdrowotną i polityką dotyczącą innych chorób niezakaźnych.
- Tegoroczna kampania jest doskonałą okazją do wywierania nacisku na rządzących, by rozpoczęli działania na rzecz zapobiegania i kontroli chorób jamy ustnej. W tym celu należy zwiększyć świadomość decydentów, w zakresie tego, co należy zrobić, aby nadać zdrowiu jamy ustnej większe znaczenie w światowych planach działań prozdrowotnych.
Źródło: WOHD2018 Toolkit