RPD do pedagogów w sprawie ŚDZJU

RPD do pedagogów w sprawie ŚDZJU (fot. RDP)

– Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o zdrowiu jamy ustnej? Ponieważ w wielu przypadkach od tego mogą zależeć: ich zdrowie, poziom samooceny, relacje społeczne czy sukcesy prywatne, a w przyszłości – również zawodowe – napisał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w liście do nauczycieli w blisko 20 tys. placówkach w kraju. Rzecznik sprawuje Honorowy Patronat nad kampanią.

W liście Marek Michalak zwraca uwagę pedagogów, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, to doskonała okazja dla nauczycieli i wychowawców do podjęcia wraz z uczniami i wychowankami inicjatyw upowszechniających wiedzę w zakresie podstawowej profilaktyki stomatologicznej i zachowań prozdrowotnych. RPD podkreślił, iż współczesna nauka nie ma wątpliwości, że zdrowie zaczyna się od jamy ustnej.

– Mówi się, że jama ustna jest zwierciadłem ciała, a doświadczony stomatolog może w niej dostrzec dużo więcej niż próchnicę czy choroby dziąseł. Lekarze od dawna podkreślają, że to, co się dzieje w jamie ustnej, ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu i nasze samopoczucie – napisał RPD, zachęcając do aktywnego włączenia się szkół i przedszkoli w kampanię „Polska mówi aaa”.

List RPD

Rzecznik Praw Dziecka od wielu lat zwraca uwagę, że stan zdrowia jamy ustnej polskich dzieci jest bardzo zły i mamy do czynienia z „epidemią” próchnicy wśród najmłodszych. Wielokrotnie apelował do Ministra Zdrowia o podjęcie koniecznych działań systemowych w tym zakresie, ale również ma świadomość jak ważna jest profilaktyka i Państwa rola w upowszechnianiu wiedzy w zakresie zdrowego stylu życia.

LIST RPD do pedagogów – czytaj całość

Poleć artykuł:
Pin Share
« »