Jaką pastę wybrać dla dziecka?

Jaką pastę wybrać dla dziecka?

Z myszką Miki czy Elsą, ze Spidermanem czy Zygzakiem McQueenem? Nie, to złe kryteria wyboru pasty do zębów.

Pamietaj!

  • U dzieci poniżej 6. roku życia jedyną formą profilaktyki domowej jest szczotkowanie zębów pastą z fluorem.
  • Na opakowaniach i etykietach szukaj ciągów liczbowo-znakowych np. 1000 ppm F, 1450 ppm F . Wskaźnik PPM, to „parts per milion”, czyli liczba cząsteczek danej substancji na milion cząsteczek ogółu. W przypadku past do zębów ten wskaźnik (F to fluorek) odpowie na nasze pytanie o zawartość fluorków.
  • Dowody naukowe wskazują na korzyści wynikające ze stosowania past do zębów zawierających 1000 ppm F i więcej w zapobieganiu próchnicy zębów.

WAŻNE! Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca używanie pasty z fluorem (1000 ppm F) w ilości śladowej (ang. smear) od wyrznięcia pierwszego zęba do wieku 3 lat, a następnie w wieku 3–6 lat w ilości ziarna grochu. Pasta fluorkowa w ilości ziarnka grochu (kiedyś były takie zalecenia) dla dzieci 0–2 jest zbyt duża!

 Do 8. roku życia zęby dziecku myje rodzic

Zgodnie z badaniami ankietowymi przeprowadzonymi w Polsce, zbyt dużą ilość pasty do zębów nakłada 80% opiekunów dzieci do 2. roku życia i 75% opiekunów dzieci w wieku 2–6 lat. Rodzice nie różnicują także ilości nakładanej pasty do zębów w zależności od zawartości fluoru.

Poleć artykuł:
Pin Share
« »