Gość Polska mówi #aaa – Eunika Bębenek

Higiena jamy ustnej u dzieci to ważny temat. Na początek chciałabym przypomnieć, że to rodzice/opiekunowie są za nią odpowiedzialni do czasu, aż dziecko stanie się samodzielne lub dorosłe.

Mamy wiele profesjonalnych i dedykowanych past i szczoteczek dla dzieci, ale nie wystarczy dać je dzieciom i powiedzieć umyj zęby. To może od początku:

Higienę u dzieci wprowadzamy od urodzenia, nawet jeśli nie ma zębów, przemywamy dziąsła (wały dziąsłowe). To bardzo ważny element, aby przyzwyczajać dziecko do późniejszego mycia ząbków. Dziecko lepiej zaakceptuje mycie szczoteczką jak już będą obecne pierwsze ząbki.

Następnie kiedy dziecko  ma 2-3 latka dajemy mu szczoteczkę, aby uczyło się nawyku szczotkowania. Na tym etapie bardziej jest to zabawa dla dziecka, a właściwe mycie zębów przeprowadza rodzic/opiekun poprawiając wcześniejsze próby dziecka.

 Starsze dzieci 4-6 lat uczymy już prawidłowej techniki szczotkowania, jednak pamiętajmy, że dzieci w tym wieku nadal nie mają wystarczającej sprawności manualnej, aby dobrze umyć zęby. Dlatego tak ważna jest kontrola rodzicielska i doczyszczanie miejsc trudniej dostępnych. Warto, aby dziecko lubiło pastę i szczoteczkę, którą się posługuje, wybierzcie ją wspólnie 🙂

Następnie dzieci w wieku 6-12 lat wkraczają w etap wymiany uzębienia. Rodzicu uważnie obserwuj jamę ustną dziecka, bo pierwsze zęby stałe, tzw. szóstki mogą się pojawić zanim wypadnie pierwszy ząb mleczny. Pamiętajmy, że kiedy dzieciom wyrzynają się zęby często higiena się pogarsza, chociażby dlatego że dzieci boją się myć ruszające się zęby. Kiedy dziecko ma już pierwsze zęby stałe oprócz szczotkowania zębów uczymy je również oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, np. nitkowania. Tak dzieci także winny nitkować zęby.

Wg badań 85% sześciolatków ma próchnicę. Dlatego czas poświęcony na dbanie o prawidłowe mycie zębów jest najtańszą i najlepszą inwestycją w zdrowie naszych pociech.

Do kiedy rodzice/opiekunowie powinni sprawdzać stan higieny? Moim zdaniem przynajmniej do 16 roku życia lub nawet dłużej. Bo zdrowa jama ustna to uśmiech na całe życie-dokładnie tak też brzmi tegoroczne hasło Kampanii Polska mówi #aaa.

Eunika Bębenek, dypl. Higienistka stomatologiczna
@higienistka.eunika
Katowice, pracuję w Royal Dental Katowice

Poleć artykuł:
Pin Share
« »