Leczenie stomatologiczne niebezpieczne w czasie ciąży?

Leczenie stomatologiczne niebezpieczne w czasie ciąży?

Leczenie stomatologiczne może być prowadzone w każdym trymestrze ciąży. Najlepiej zabiegi wykonywać w II i III trymestrze (najbezpieczniej między 13–21. tygodniem).

Pierwszy trymestr ciąży jest najlepszym czasem na odbycie wizyty u dentysty w celu oceny stanu zdrowia i zaplanowania leczenia.

O ile to możliwe, należy ograniczyć zakres leczenia w pierwszym trymestrze ciąży ze względu na zwiększone ryzyko poronień oraz złe samopoczucie ciężarnej (mdłości, wymioty, zmęczenie).

Warto pamiętać, że każdy stan ostry wymaga natychmiastowej interwencji leczniczej bez względu na trymestr ciąży.

Drugi trymestr uznawany jest za najdogodniejszy do działań leczniczych ze względu na zakończony proces organogenezy, dobre samopoczucie pacjentki oraz wielkość płodu i macicy niepowodującą jeszcze dyskomfortu w pozycji leżącej/półleżącej, a także mniejsze ryzyko wystąpienia objawów zespołu żyły głównej dolnej.

W ciąży zaleca się odroczenie leczenia protetycznego, ortodontycznego i planowych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej (zabiegi implantacyjne, dłutowanie zatrzymanych zębów). Pozostałe zabiegi, w tym profilaktyka fluorkowa, leczenie zachowawcze, endodontyczne, usuwanie zębów, skaling (usunięcie złogów nazębnych), root planning (następcze wygładzenie powierzchni korzeni) oraz kiretaż (oczyszczenie zainfekowanych tkanek dziąseł) są zabiegami bezpiecznymi. Nie ma także przeciwwskazań do wykonywania znieczuleń miejscowych i zębowych zdjęć radiologicznych.

Poleć artykuł:
Pin Share
« »