Karmienie piersią a próchnica

Karmienie piersią a próchnica

Korzyści zdrowotne karmienia naturalnego niemowląt są niezaprzeczalne i lekarze dentyści nie mają co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Nie można jednak przymknąć oka na fakt, że takie karmienie – bez pamiętania o podstawowych zasadach profilaktyki – może prowadzić do wystąpienia próchnicy wczesnego dzieciństwa.

FAKT 1. Karmienie wyłącznie mlekiem kobiecym jest zalecane przez pierwsze 6 miesięcy życia. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, od drugiego półrocza życia dzieci powinny otrzymywać posiłki uzupełniające (w 6.-8. m.ż. 2-3 posiłki, a w 9.-24. m.ż. – 3-4 posiłki i 1-2 przekąski, np. cząstka warzywa lub owocu, kawałek chleba) oraz pokarmy stałe, coraz mniej rozdrobnione. W drugim półroczu życia dziecko nabywa bowiem umiejętności gryzienia. Wrodzony odruch ssania powinien zanikać między 12. a 18. miesiącem życia, a umiejętność gryzienia ukształtować się do 24. miesiąca życia. W diecie niemowląt należy unikać soli i cukru.

FAKT 2. Eksperci zalecają karmienie piersią po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia, jeśli będzie to pożądane przez matkę i dziecko. Należy jednak pamiętać, że karmienie piersią dziecka po ukończeniu 12. miesiąca życia siedmiokrotnie lub częściej w ciągu doby jest czynnikiem ryzyka próchnicy wczesnego dzieciństwa.

FAKT 3. Karmienie (również naturalne) przed snem jest uważane za jeden z bardziej próchicotwórczych procesów. W sytuacji zmniejszonego wydzielania śliny, co ma miejsce w czasie snu i w przypadku częstego i długotrwałego narażenia zębów na działanie kwasów bakteryjnych, jego naprawa (remineralizacja) jest niewystarczająca.

FAKT 4. Mleko ludzkie, podobnie jak mleko krowie, zawiera cukier laktozę. Cukier ten posiada wprawdzie niższy potencjał próchnicotwórczy w porównaniu z sacharozą, ale jest także przetwarzany przez bakterie na kwasy.

FAKT 5. Badania kliniczne wskazują na związek karmienia piersią przy obecności zębów w jamie ustnej dziecka z występowaniem próchnicy wczesnego dzieciństwa. Karmienie piersią dziecka do 24. miesiąca życia lub powyżej może zwiększać częstość występowania jej ciężkiej postaci.

 MAMO, TEGO UNIKAJ!

  • karmienie bezpośrednio przez snem (także drzemką w ciągu dnia),
  • karmienie w nocy bez oczyszczania powierzchni zębów,
  • podawanie dziecku słodzonych produktów.

Poleć artykuł:
Pin Share
« »