Jak skutecznie zdążyć przed próchnicą?

Jak skutecznie zdążyć przed próchnicą?

Niezbędnymi elementami zapobiegania chorobie próchnicowej dzieci są: regularne i zgodne z zasadami wykonywanie zabiegów higienicznych w jamie ustnej, regularne wizyty u dentysty połączone z wykonywaniem zabiegów profilaktycznych właściwe nawyki dietetyczne. O czym jeszcze należy pamiętać?

Opóźniamy zasiedlanie jamy ustnej dziecka przez bakterie.

Bakterie próchnicotwórcze pojawiają się w jamie ustnej dziecka wraz w pierwszymi zębami. Nie biorą się znikąd – najczęściej przenoszone są przez najbliższych, którzy zapominają o własnym zdrowiu jamy ustnej oraz elementarnych zasadach higieny. Dzieci – nawet tych najbardziej kochanych – nie całujemy w usta, nie oblizujemy ich sztućców oraz smoczków!

Wyrzynające się zęby, to już zęby!

Choć są małe i nie przypominają dorosłych, zęby mleczne, nawet te dopiero wyrzynające się to już zęby i trzeba o nie dbać. Rodzice powinni pamiętać o:

  • oczyszczaniu zębów po karmieniu przed snem i w nocy,
  • stopniowym ograniczaniu karmienia piersią (i butelką) bezpośrednio przed snem i w nocy,
  • przyzwyczajaniu dziecka do zaspokajania pragnienia w nocy wodą,
  • wprowadzanie pokarmów coraz mniej rozdrabnianych wraz z pojawianiem się zębów.

Cukier szkodzi mleczakom

Maluchy są wystarczająco słodkie, nie trzeba ich dosładzać. Rodzice oraz opiekunowie powinni unikać dodawania cukru do pokarmów i napojów podawanych dziecku, zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia.

 Warzywa zamiast soków

Najlepsza dla zdrowia, szczególnie młodego człowieka jest woda. Doskonale wiemy, że raz zasmakowany przez dziecko soczek, będzie przez niego wymuszany w przyszłości wielokrotnie. Starajmy się jednak ograniczać częstość podawania dziecku soków owocowych na korzyść warzyw i świeżych owoców.

 Zęby myjemy pastą

Dla zachowania zdrowia zębów mlecznych zalecane jest stosowanie pasty do zębów z fluorem podczas szczotkowania zębów dziecka. Rekomenduje się użycie pasty fluorkowej: do 3. r.ż. – ziarno ryżu 1000 ppm, 3-6 lat, w zależności od poziomu ryzyka próchnicy – 1000-1450 ppm F w ilości ziarna grochu

 Do dentysty już w 6. miesiącu życia

Istotnym elementem zapobiegania próchnicy są regularne wizyty kontrolne dziecka w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta powinna się odbyć między 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Pojawienie się dziecka w gabinecie pozwala lekarzowi podjąć decyzję o zasadności wykonywania niezbędnych zabiegów profilaktycznych.

Rodzicu, pamiętaj!

  • Prawie dwuipółkrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy wczesnego dzieciństwa, gdy podajemy dziecku pokarmy zawierające cukier stołowy (sacharozę).
  • Ponad dwukrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy wczesnego dzieciństwa, gdy karmimy dziecko butelką przed snem lub w nocy po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia.
  • Prawie półtorakrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy wczesnego dzieciństwa, gdy karmimy dziecko piersią przed snem lub w nocy po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia.
  • 1/3 dzieci zasypia podczas karmienia piersią lub butelką nawet po ukończeniu 12. miesiąca życia.

 

Poleć artykuł:
Pin Share
« »