Gość Polska mówi #aaa – Justyna Kossakowska

Czy masz nawyk obgryzania paznokci?

Brzydkim nawykiem, któremu niestety ulegają i dzieci i osoby dorosłe, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jest obgryzanie paznokci (onychofagia). Jest to nie tylko nieestetyczne z punktu widzenia osób postronnych, ale jednocześnie ma negatywny wpływ na zdrowie i zęby.
Obgryzanie paznokci jest nawykiem trudnym do opanowania. Jest sposobem pozwalającym chwilowo rozładować stres.
Szacuje się, że paznokcie obgryza 20-30 proc. dzieci pomiędzy 7 a 10 rokiem życia.
45 proc. nastolatków i aż 15 proc. dorosłych. Zwyczaj obgryzania płytki paznokciowej pojawia się pomiędzy 4 a 6 rokiem życia.
W stomatologii obgryzanie jest zaliczane do parafunkcji niezwarciowch, odpowiedzialnych za szereg problemów stomatologicznych tj:

1. Infekcje i zakażenia

Obgryzanie paznokci nie tylko nadaje nieestetyczny wygląd naszym dłoniom, lecz również jest wyjątkowo niehigieniczne. Pod paznokciami gromadzi się więcej bakterii niż zbiera się ich na muszli klozetowej. Kiedy więc odgryzamy płytkę paznokciową, do naszych ust trafia wiele patogenów, prowadzących do rozwoju wielu groźnych chorób – mogą to być np. pałeczki salmonelli, bakterie E. coli, wirus opryszczki czy wirus brodawczaka ludzkiego. Częstą konsekwencją nawyku obgryzania zębów są zakażenia dróg pokarmowych, infekcje bakteryjne i grzybicze, a także zarażenie się ludzkimi pasożytami (owsikami, tasiemcem i glistą ludzką).

2. Abrazja tkanek zęba

Jest to zjawisko polegające na starciu powierzchni szkliwa w następstwie mechanicznego oddziaływania innych ciał na powierzchnię zęba. Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia jest nieprawidłowy sposób szczotkowania zębów, jednak abrazję mogą również spowodować szkodliwe nawyki, np. długoletnie obgryzanie paznokci co prowadzić może do nadwrażliwości zęba.

3. Uszkodzenia zęba

Obgryzanie paznokci może także powodować mikropęknięcia szkliwa, a nawet ukruszenia zęba. Z badań wynika, że obgryzanie paznokci podnosi ryzyko zachorowania na bruksizm (patologiczne tarcie zębami szczęki o zęby żuchwy, występujący najczęściej w nocy) lub niezamierzone zgrzytanie zębami. Bardzo często też ten nawyk prowadzi do zaburzeń zgryzu oraz do dolegliwości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

4. Stan zapalny płytki paznokciowej

Oczywiście, onychofagia połączona z uszkodzeniem naskórka jest niebezpieczna również dla samych paznokci, ponieważ może wywołać okołopaznokciowe zapalenie tkanek, manifestujące się zaczerwieniem, silnym bólem i obrzękiem.

5. Stan zapalny dziąseł

Obgryzanie paznokci może powodować także uszkodzenie dziąseł, owrzodzenia, bolesność, otarcia, rany, okaleczenia, co wywołane jest ostrymi krawędziami paznokci.

Higienistka Justyna Kossakowska
IG: @insta_higienistka

Poleć artykuł:
Pin Share
« »