Lista kontrolna opieki jamy ustnej dziecka ze wskazówkami

Choroby jamy ustnej, takie jak próchnica zębów i choroby dziąseł, są szeroko rozpowszechnione i można im zapobiegać. Dzięki odpowiedniej samoopiece, regularnym kontrolom stomatologicznym i zarządzaniu czynnikami ryzyka można zapewnić dobry stan jamy ustnej i ogólny stan zdrowia.

1. Czy pomagasz swoim dzieciom ćwiczyć prawidłowe nawyki pielęgnacji jamy ustnej?

Nie zostawiamy dzieci samych z nakazem umycia zębów. Pokazujemy prawidłowe kroki pielęgnacyjne oraz nadzorujemy a nawet poprawiamy po dziecku mycie zębów do momentu udoskonalenia techniki.

2. Czy wiesz, kiedy powinieneś rozpocząć rutynową pielęgnację jamy ustnej dla swojego dziecka?

Rozpocznij pielęgnację jamy ustnej nad dzieckiem w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu, wycierając dziąsła czystą, wilgotną gazikiem lub myjką co najmniej dwa razy dziennie. Wytrzyj dziąsła, zwłaszcza po karmieniu i przed snem. Unikaj pozwalania dziecku zasypiać z butelką do karmienia w ustach. Zacznij czyścić zęby dziecka, gdy tylko pojawi się pierwszy ząb.

3. Czy wiesz, ile pasty do zębów powinno używać Twoje dziecko?

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 3 lata, posmaruj szczoteczką niewielką ilość pasty, o wielkości ziarenka ryżu. Jeśli Twoje dziecko ma 3 lata lub więcej, posmaruj szczoteczką pastę z fluorem wielkości grochu.

4. Czy Twoje dziecko używa pasty do zębów zawierającej fluor?

Twoje dziecko powinno myć zęby pastą do zębów z fluorem. Sprawdź opakowanie przed zakupem pasty do zębów, aby upewnić się, że zawiera ilość fluoru zalecaną w Twoim kraju. Dentysta/lekarz pierwszego Twojego dziecka może również doradzić prawidłowe stężenie fluoru.

5. Czy Twoje dziecko myje zęby dwa razy dziennie?

Twoje dziecko powinno myć zęby przez dwie minuty dwa razy dziennie, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Powinni szczotkować okrężnymi ruchami, raz rano po śniadaniu i przed pójściem spać. Upewnij się, że Twoje dziecko nie podjada po umyciu zębów wieczorem i w nocy. Twoje dziecko powinno być nadzorowane, dopóki nie nauczy się prawidłowo myć zębów samodzielnie. A jeśli w nocy musi się napić nigdy nie podawaj słodkiego napoju.

6. Czy wiesz, czy Twoje dziecko powinno płukać usta po umyciu zębów?

Twoje dziecko nie powinno płukać ust wodą zaraz po szczotkowaniu, zamiast tego powinno wypluć nadmiar pasty do zębów. Pozwala to uniknąć zmycia lub rozcieńczenia stężonego fluoru i innych dobroczynnych składników w pozostałej paście do zębów i wzmacnia jego działanie zapobiegawcze.

7. Czy wiesz, jak często powinieneś wymieniać szczoteczkę do zębów swojego dziecka?

Aby uzyskać najlepszą pielęgnację jamy ustnej, szczoteczkę do zębów dziecka należy wymieniać co 3 miesiące lub gdy włókna są już w szczoteczce rozłożyste, zużyte lub ich już brakuje a także po każdej chorobie w jamie ustnej.

8. Czy wiesz, jak chronić jamę ustną dziecka podczas sportów kontaktowych?

Twoje dziecko może potrzebować nosić profesjonalnie wykonany ochraniacz na zęby za każdym razem, gdy uprawia sport, który obejmuje kontakt fizyczny, poruszające się przedmioty lub regularne upadki i uderzenia. Ochraniacz na zęby to gumowa osłona, która dokładnie przylega do zębów i dziąseł, amortyzując je i chroniąc przed złamaniem, przemieszczeniem lub utratą. Porozmawiaj ze swoim dentystą lub lekarzem pierwszego kontaktu, aby uzyskać wskazówki, czy Twoje dziecko potrzebuje ochraniacza na zęby w zależności od uprawianego sportu.

9. Czy wiesz, jak ssanie smoczka lub kciuka może wpłynąć na jamę ustną Twojego dziecka?

Zbyt długie ssanie smoczka lub kciuka wpływa na rozwój jamy ustnej i zębów dziecka. Nie używaj smoczka po ukończeniu 2,5 roku życia przez dziecko i nigdy nie zanurzaj go w cukrze lub miodzie. Zniechęcaj do ssania kciuka i długotrwałego używania smoczka.

10. Czy Twoje dziecko ma regularne badania stomatologiczne?

Zabierz swoje dziecko do dentysty po ukazaniu się już pierwszego zęba i nie później niż w pierwsze urodziny. Zaplanuj regularne kontrole stomatologiczne; dentysta Twojego dziecka może doradzić, jak często musisz umówić się na wizytę, w zależności od jego konkretnych potrzeb. Podobnie jak inne poważne choroby, zapobieganie, wczesne wykrywanie i leczenie są kluczem do zapewnienia najlepszych wyników i zmniejszenia ryzyka chorób jamy ustnej i związanych z nimi powikłań zdrowotnych.

11. Czy Twoje dziecko stosuje zdrową dietę, która ogranicza żywność i napoje bogate w cukier?

Ogranicz spożycie cukrów przez dziecko do około 3 łyżeczek dziennie. Upewnij się, że nie spożywają nadmiernych ilości cukru z przekąsek, przetworzonej żywności i napojów bezalkoholowych, aby zapobiec próchnicy zębów (próchnicy zębów) i innym chorobom jamy ustnej. Umieść tylko mleko matki, mleko lub wodę w butelkach. Powstrzymaj się od dodawania jakiejkolwiek formy cukru do mleka w butelce; unikaj napełniania butelki płynami, takimi jak woda z cukrem, sok owocowy lub inne napoje bezalkoholowe typu kompoty słodzone; i zachęć dziecko do picia z filiżanki do dziecka pierwszych urodzin.

Gdy dziecko ma już zęby podawaj kawałki owoców pod Twoim nadzorem aby dziecko mogło gryźć, co pozwala niwelować ryzyko wad zgryzu.

Dobre nawyki zdrowotne jamy ustnej zaczynają się wcześnie. Próchnica zębów może rozpocząć się, gdy tylko pojawi się pierwszy ząb, więc DZIAŁAJ NA ZDROWIE JAMY USTNEJ i zastosuj w praktyce dostarczone wskazówki, aby chronić jamę ustną a tym samym i ciało swoich dzieci.

Poleć artykuł:
Pin Share
« »