Jak przekonać dzieci do dbania o zęby?

Próbujemy nauczyć dzieci, żeby dbały o zęby. Niestety jest to nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy jesteście na łonie przyrody lub dziecko nie jest pod opieką innych osób. Jak nauczyć dziecko właściwej higieny jamy ustnej dziecko zapytamy Sylwię Drobik specjalistkę z wieloletnim doświadczeniem stomatologicznym w pracy z pacjentami.

Nasz ekspert: Sylwia Drobik – higienistka stomatologiczna, szefowa kampanii Polska Mówi #aaa, dyrektor medyczny i autorka rozlicznych szkoleń stomatologicznych.

Rozmawiała: dr Karolina Niezabitowska – manager z wieloletnim doświadczeniem, doktor nauk chemicznych

Pani Sylwio, czy jak wygląda poziom wiedzy na temat higieny jamy ustnej wśród dzieci i rodziców?

Wiedza jak prawidłowo dbać o jamę ustną oraz jakie zdrowe nawyki kształtować w dzieciach jest z roku na rok coraz większa. Niestety aż 90% siedmiolatków ma próchnicę, co świadczy o tym, ile jeszcze pracy przed nami. Staramy się wspierać rodziców, opiekunów, dla których w natłoku codziennych obowiązków wpojenie dzieciom dbałości o zęby, jest bardzo trudne. Nie są to puste słowa, ponieważ prowadzimy szereg działań mających na celu edukowanie nie tylko rodziców, ale przede wszystkim dzieci.

Jakie działania Państwo prowadzicie? Czy wiecie Państwo jaki jest ich efekt wśród dzieci i rodziców?

Pani doktor oprócz wielu kampanii edukacyjnych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego takich jak Polska mówi #aaa, prowadzimy spotkania edukacyjne jako higienistki stomatologiczne- odwiedzamy przedszkola i szkoły, aby spotkać się z dziećmi. Kampanie mają na celu pokazanie skali problemu. Natomiast bezpośredni kontakt i praca z najmłodszymi to nieoceniony efekt na przyszłość. W trakcie takich spotkań uczymy jak prawidłowo szczotkować zęby dbać o przestrzenie międzyzębowe, język. Pokazujemy, że warto sięgać po odpowiednie produkty.

Czy istnieją słodycze wspomagające higienę jamy ustnej oraz czy wystarczy odpowiednio dobierać dietę, aby dbać o zdrowie zębów?

Obecnie na rynku mamy szereg produktów do wyboru, ale nie wszystkie są takie same. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne rekomenduje tylko nieliczne. Takie produkty muszą mieć potwierdzone działanie. Np. Zdrowy Lizak Mniam Mniam przede wszystkim nie zawiera cukru a fiński ksylitol, który wspomaga mineralizację zębów. Dodatkowo zapobiega on spadkowi ph śliny. Jest to jedyny taki produkt posiadający znak akceptacji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, wydany na podstawie wyników badań klinicznych. Badania potwierdziły zasadność stosowania Zdrowego Lizaka w celu zwiększenia higieny jamy ustnej.

Wiadomym jest, że takie produkty nie zastąpią szczotkowania zębów. Podkreślam zawsze należy rano i wieczorem szczotkować zęby. Liczy się nie tylko odpowiedni czas szczotkowania, ale również technika. Właściwej techniki można się nauczyć prosząc o pomoc obecną w każdym gabinecie dentystycznym higienistkę stomatologiczną.

W ciągu dnia, kiedy dziecko nie ma możliwości szczotkowania zębów- jest w szkole lub na łonie przyrody możemy sięgnąć po produkty wspomagające higienę jamy ustnej. Mam na myśli nie tylko wszechobecne gumy do żucia, które niestety w szkole są zakazane i niedozwolone dla osób z aparatami ortodontycznymi, ale zdrowe przekąski jak np. wspomniany Zdrowy Lizak Mniam Mniam. Oprócz pozytywnego działania na zęby został on wzbogacony w witaminy, minerały i wyciągi roślinne.

Właściwej techniki można się nauczyć prosząc o pomoc obecną w każdym gabinecie dentystycznym higienistkę stomatologiczną. Nie każdy ma świadomość roli jaką odgrywają higienistki stomatologiczne. Czy mogłaby Pani przybliżyć nam nieocenioną rolę dla pacjenta higienistki stomatologicznej?

To higienistka stomatologiczna odpowiada za bezpośredni kontakt z pacjentem oraz przeprowadza wstępne badania diagnostyczne. Często pacjenci mówią o nas „panie pielęgniarki”, ponieważ wykonujemy zabiegi profilaktyczno-lecznicze, udzielamy porad w kwestii dbania o higienę jamy ustnej. Ze względu na rolę lekarza dzieci się stresują. To my przed gabinetem jesteśmy w stanie bez negatywnych emocji porozmawiać z pacjentem i dostosować poradę do potrzeb danej osoby. Zawsze mamy czas i miły uśmiech dla każdego kto potrzebuje.

Poleć artykuł:
Pin Share
« »