Gość Polska mówi #aaa – Wojciech Zawadzki

Wojciechu, jakie byś lobbował hasła do pacjenta, które zachęcałyby i mobilizowały do dbałości o higienę jamy ustnej?

Pierwszą rozmową jaką odbywam z pacjentem jest poinformowanie jak stan naszej jamy ustnej wpływa na nasz dobrostan fizyczny i psychiczny. Jama ustna a przede wszystkim zęby posiadają nerwy, które mają połączenie z całym organizmem. Natomiast siatką naczyń krwionośnych bakterie mogą przedostać się do krwi a w następstwie do innych narządów znajdujących się w naszym organizmie. Higienizacja i domowa pielęgnacja są pierwszym krokiem, który pacjent może wykonać aby zachować zdrowie całego organizmu.

Leży nam na sercu by każdy w Polsce od maluchów po pacjentów geriatrycznych wiedział o corocznym święcie ŚDZJU. Możesz nas wspomóc radą, pomysłem?

Głównym problemem osób, które mogą nas znać jest lęk oraz zawstydzenie przed wizytą u kogoś znajomego. Dlatego przede wszystkim myślę, że powinno się poinformować pacjenta o korzyściach wynikających z wizyty u nas, oraz wytłumaczyć, że jest w najlepszych rękach, w końcu jest u wykwalifikowanego specjalisty. Moją rolą jest zachować opanowanie, dobrą atmosferę i profesjonalizm tak aby pacjent czuł się jak najbardziej zaopiekowany.

Jak zachęciłabyś koleżanki i kolegów higienistów do wspólnych aktywności stomatologicznych by beneficjentem był pacjent?

Profilaktyka i uświadomienie pacjentowi o zagrożeniach, ale również korzyściach powinny być wpajane od samego początku. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby przewrócenie do szkół Higienistów/Higienistek szkolnych. Dzieci niechętnie myją zęby, ale w dzisiejszych czasach, kiedy mamy kolorowe smakowe pasty i świecące szczoteczki nie powinno być problemu. O jamie ustnej powinien informować nie tylko stomatolog czy higienista, ale również lekarz kardiolog, neurolog oraz pediatra, który mógłby zlecić przegląd jamy istnej w kierunku wykluczenia namnażania się bakterii do naszego organizmu. W domach pomocy społecznej, w domach spokojnej starości bądź po prostu w przychodni, gdzie najczęściej spotykamy osoby starsze powinny wisieć informacje, oraz powinna być osoba odpowiedzialna za profilaktykę i uświadamianie jak radzić i dbać o protezę, lub o własne zęby. Bardzo dobrym pomysłem, który pojawia się w niektórych miastach w Polsce jest DentoBus, jest to można tak powiedzieć gabinet stomatologiczny na kółkach, który jeździ po mniejszych miejscowościach w których jest ograniczony dostęp do dentysty, aby wykonać bezpłatny przegląd stomatologiczny.

“Zdrowa jama ustna to uśmiech na całe życie” to hasło Kampanii na 2023 rok. Co owe dla Ciebie znaczy?

Znaczy dla mnie bardzo dużo. Uświadamiam tysiące Polaków, ale w tym wszystkim nie mogę zapomnieć również o sobie – jestem przykładem dla wielu osób jak zdrowo można żyć! Tak mało dzieli nas od zdrowego ciała a przede wszystkim od zdrowego uśmiechu. Nie zapominajmy o tym! Tylko my możemy zmienić swoje życie!

Hig. Stom. Wojciech Zawadzki, Gdańsk
IG @znany.higienista

Poleć artykuł:
Pin Share
« »