Gość Polska mówi #aaa – Natalia Bus

Gościem Kampanii Polska mówi #aaa jest dyplomowana higienistka stomatologiczna Natalia Bus pracująca w gabinecie w Jastrzębiu Zdroju. Natalia prowadzi także blog na IG higienistka_dla_mam dedykowany dla kobiet w ciąży i mam aby rozwijały swoją wiedzę i poznawały odpowiedzi na nurtujące dental pytania.

Natalio, jakie byś lobbowała hasła do pacjenta, które zachęcałyby i mobilizowały do dbałości o higienę jamy ustnej?

Myślę, że mobilizującym hasłem dla pacjenta jest Zdrowie zaczyna się od jamy ustnej. I w tym momencie należy go uświadomić jaki wpływ mają bakterie, które zainfekowały próchniczo zęby, w kamieniu nazębnym lub zapaleniu przyzębia na cały organizm. W jaki sposób nieświadomie przez zaniedbanie higieniczne jamy ustnej, możemy wpłynąć negatywnie na choroby całego organizmu.

Pamiętam, jak zrobiłam plakat na zajęcia, gdy w trakcie nauki do zawodu na higienistkę stomatologiczną i użyłam hasła Zdrowa mama=zdrowe dziecko. A pod nim narysowałam kobietę w ciąży i jaką moc ma krwiobieg, że nie tylko przekazujemy dziecku wartości odżywcze ale też i niestety wszelkie bakterie, które mają wpływ na rozwój płodu.

A teraz, jako już dojrzała czynnie pracująca higienistka, jak zachęciłabyś swoje koleżanki i kolegów higienistów do wspólnych aktywności dental by doskonalej i większym Team’em edukować pacjentów w sposób interesujący?

Trudne pytanie… myślę, że warto pacjentom siebie Teamem jako czynnie rozwijające się osoby jak dentyści w swojej ścieżce rozwoju, tego n czym polega nasz zawód, powinniśmy więcej pokazywać np. w social mediach jak przyjazna dziś jest już stomatologia zwłaszcza gdy regularnie odwiedzamy gabinety. Zachęcać wspólnie do wizyt higienizacyjnych tłumacząc do znudzenia jak ważna jest prewencja. Ukazywać pacjentom nowoczesne gabinety, technologię w trosce o niwelowanie bólu, którego pacjenci tak się boją aby dodać w ten sposób odwagi, motywacji. Często nie tylko mówienie o czymś sprawia, że ktoś się w czymś odnajdzie. Coraz częściej trzeba „złapać” kogoś za rękę poprowadzić i powiedzieć „widzisz to nie było takie trudne”. Stąd też pomysł na mój blog by ukazać higienistkę w świetle troski o pacjenta.

Leży nam na sercu by każdy w Polsce, od maluchów po pacjentów geriatrycznych, wiedział o corocznym święcie – Światowy Dzień zdrowia Jamy Ustnej. Możesz nas wspomóc radą, pomysłem jak tego wspólnie dokonać?

W moim mieście jest obchodzony owe święto i w mieście odbywa się takie zebranie różnych zaangażowanych person gdzie np. ratownicy medyczni mierzą ciśnienie, albo nieodpłatnie można zbadać wzrok. Są organizowane konkursy lub na koniec koncert i to uważam za super inicjatywy.

Marzy mi się aby w ten dzień coraz więcej naszej społeczności stomatologicznej głosząc na transparentach hasła prewencji jamy ustnej, plakaty informujące, że będzie spotkanie z różnymi dziedzinami stomatologii, gdzie bez kosztowo pacjenci będą mogli się zbadać, uzyskać porady, powinno być stoisko dla higienistek gdzie by demonstrowały edukowały instruktaż jamy ustnej, dobrały odpowiednie preparaty higieniczne do pacjenta, bawiły się z dziećmi edukacyjnie. Protetycy opowiadający na czym polega proteza zwykła od szkieletowej, stomatolodzy robiący badania wraz z higienistami. Nagłośnienie Informacjami o takim wydarzeniu byłoby wspaniałością.

„Zdrowe jama ustna to uśmiech na całe życie” oto hasło Kampanii na 2023 rok. Co owe dla Ciebie, Natalio znaczy?

Im zdrowszy uśmiech tym lepsze, spokojniejsze życie, piękniejsze bo jakże miło jest oglądać śliczne, zdrowe i białe zęby w uśmiechu. Takie dla mnie znaczenie ma to hasło, mam zdrową jamę ustną to uśmiecham się bo nie muszę wydać na drogie leczenie zębów, bo nie zarażam najbliższych bakteriami, które się gromadzą w jamie ustnej, mam po prostu powód do radości bo mam piękny uśmiech. Takie znaczenie od prostego materialnego po bardziej głębokie gdzie myślę o osobach, które kocham więc jest to bardzo trafione hasło. Uważam, iż każdy się w nim odnajdzie.

Przepięknie dziękuję za Twoje wszelkie inicjatywy edukacyjne i chęci by w swoim prywatnym czasie także aktywnie działać na przykład w social media i edukować pacjentów. Odsyłam na Twój Instagram @higienistka_dla_mam

Poleć artykuł:
Pin Share
« »