Gość Polska mówi #aaa – Małgorzata Olszewska

Tak wyglądają musy, które jedzą moje dzieci „od pierwszych siekaczy”. 🍏🍎Łatwo dostępne, eko, długa data ważności, łatwe do zabrania do torebki, sycące i przede wszystkim zdrowe i „krajowe”.

Takie jabłko jedzone w całości ma mniejszy wpływ na zęby niż mus z tubki, który tak naprawdę jest takim dżemem bo został poddany obróbce mechanicznej i cieplnej i zapakowany do plastikowej tubki. Musik ma wyższy indeks glikemiczny, oblepia zęby a jabłko jest pokarmem, który dodatkowo gryziony potrafi oczyścić zęby z innych oblepiających pokarmów. Jedzenie dla naszego gatunku to przede wszystkim gryzienie różnorodnych pokarmów nasze zęby do tego służą – a uzębienie mleczne wręcz tego potrzebuje. Musi się ścierać.

Dlatego kochani zachęcajcie swoje dzieciaki do gryzienia a jeżeli widzicie trudności w tym zakresie to unikanie nie jest najlepszym pomysłem. Próbujcie. Wbrew pozorom lepsze jest odgryzanie własnymi zębami kęsów pokarmu np. z jabłka niż krojenie jabłka na kawałki. Mniejsze ryzyko zaksztuszenia bo gryząc już ten fragment nasza jama ustna ocenia czy sobie z tym poradzi czy nie a taki kawałek przekrojony nożem a nie zębami jest czymś nowym. Jeżeli dziecko ma trudności z jedzeniem, może mieć trudności z rozszerzeniem diety, z ksztuszniem, z myciem zębów, odruchem wymiotnym i powiem Wam, że cześć osób z tego nie wyrasta. To są osoby, które niestety zawsze mają pod górę z zębami: gorsze ubytki bo gorsze mycie, słabsze odbudowy bo zakładane w pospiechu większymi warstwami niż u tych, u których możemy mieć czas… Naprawdę to się robi czasami błędne koło. Niektórych nie jedna się leczyć tradycyjnie tylko leczymy w sedacji z podtlenku albo „w spanku” (narkoza). Niestety gdy po wyleczeniu wszystkich zębów higiena nadal się nie poprawia to problem trwa…

Chciałbym umieć pomoc każdemu ale tu już potrzebuję wsparcia logopedów, neurologopedow, dietetyków i innych specjalistów. Ja najlepiej się znam na leczeniu zębów i niestety mój czas jest ważny abym mogła to robić w gabinecie jak najwiecej i korzystać ze wsparcia innych terapeutów. Tu chodzi nie tylko o zęby ale całego pacjenta ale te zęby są tu dość dużym problemem bo się potrafią psuć i krzywić. I są drogie. Najtańsza jest profilaktyka.

Lekarz dentysta Małgorzata Olszewska
Poleć artykuł:
Pin Share
« »