Gość Polska mówi #aaa – Małgorzata Olszewska

Małgorzata Olszewska

Gryzienie szczoteczki to nie jest mycie!
Tekst do zapamiętania!

Wasze dziecko nie umyje samo zębów. Takie samodzielne mycie to jest zabawa, adaptacja. Za czystość zębów odpowiada rodzic. Jeżeli lekarz dentysta mówi, że zęby dziecka nie są umyte to nie jest uwaga do dziecka a do opiekuna. 👴🏻👵🏻👫Jeżeli mówimy aby skupić się na powierzchni 🦷, z którą macie problem to się na niej skupiacie Wy a nie dziecko.

Syn Adaś ma 4 lata. Potrafi dużo. Jest sprawny ruchowo, bez ograniczeń rozwojowych, codziennie ma myte zęby, zna mechanizm powstawania próchnicy, o tym jak jest to ważne słucha codziennie od kilku lat. Nie ma próchnicy. Ale on nie myje sam zębów. Myją mu dorośli. I Twoje dziecko też może mieć zdrowe zęby. Ty też możesz mieć zdrowe. Pamiętaj profilaktyka szczególnie ta w domu ma sens. Nawet większy niż ta gabinetowa. Zachęcam do kontroli bo małe uszkodzenia są szybkie a te duże długie, mniej przyjemne i mało przewidywalne. Jeżeli już choruje wnętrze zęba, chora jest miazga to już jest to ognisko infekcji. Takie dzieci trafiają czasem do szpitala z chorym serduszkiem czy nerkami i sepsą od chorego zęba… aby nie było „a nie mówiłam”

Bądźmy sprytniejsi od bakterii.

Bakterie muszą mieć dobre warunki do rozwoju 🧫 Jeżeli jest brudno (płytka nazębna) a co chwile dorzucamy im jedzenia (węglowodany z pożywienia – także ze zdrowych przekąsek, owoców i warzyw) to z czasem zęby mogą zostać uszkodzone. Bakterie uszkadzają je pośrednio. Kwasy bakteryjne z metabolizmu rozpuszczają twarde tkanki zęba… czyli takich bakterii musi być dużo aby mogły to zrobić. Działa na wyobraźnie? A my jesteśmy po to aby im to utrudnić, spowolnić ten proces odpowiednią dietą, przerwami między posiłkami, myciem zębów i 👅. Leczenie chorych zębów jest ważne – wiecie ile bakterii siedzi w takich jaskiniach. Zjadacie kanapkę i w kilka minut jest ich cała armia. Dlatego osoba ze zdrowymi zębami nawet jak nie robi tego super ekstra to ma łatwiej.

Doktor Małgorzata Olszewska
Ig:@dentysta_lala

Poleć artykuł:
Pin Share
« »