Gość Polska mówi #aaa – Klaudia Cieślawska

Onychofagia to nic innego jak obgryzanie paznokci. Jest to nawyk, który niestety nie tylko źle wygląda, ale też może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Problem ten dotyczy nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych. Obgryzanie paznokci często występuje na tle nerwowym, w wyniku sytuacji stresowych ( jako sposób na rozładowanie stresu). Może również wiązać się m.in z problemami zdrowotnymi, rodzinnymi, nadmierną lękliwością, niską samooceną, brakiem pewności siebie, czy po prostu nudą.

W stomatologii obgryzanie paznokci zaliczane jest do parafunkcji niezwarciowych, które są odpowiedzialne za szereg problemów stomatologicznych.

Po pierwsze: infekcje i zakażenia. Pod paznokciami gromadzi się ogromna ilość bakterii. Jest ich tam nawet więcej niż w toalecie! Kiedy obgryzamy paznokcie do naszej jamy ustnej trafia wiele patogemnów, które mogą prowadzić do rozwoju groźnych chorób takich jak zakażenia dróg pokarmowych, infekcje bakteryjne i grzybicze, a także do zarażenia się ludzkimi pasożytami (owsikami, tasiemcem i glistą ludzką).

Po drugie: uszkodzenia zęba – na zębie mogą powstać mikropęknięcia, a nawet ukruszenie szkliwa. Może to skutkować nadwrażliwością lub nieestetycznym wyglądem. Tak uszkodzone zęby są bardziej podatne na próchnicę i złamania, a dodatkowo mogą wywoływać dolegliwości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego lub prowadzić do wad zgryzu.

Po trzecie: Stan zapalny płytki paznokciowej. Zaczerwienienie, silny ból i obrzęk to objawy okołopaznokciowego zapalenia tkanek. Niestety czasem bardzo zaawansowane zapalenie może prowadzić do konieczności usunięcia paznokcia.

Jak przestać obgryzać paznokcie? Leczenie tego nawyku jest zależne od tego co jest jego pierwotną przyczyną Jeśli obgryzanie paznokci spowodowane jest między innymi tzw. nerwicą, nadmiernym stresem lub innego rodzaju problemami o podłożu psychicznym, wtedy warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychiatry. Obgryzanie paznokci niesie za sobą poważne skutki, dlatego, jeżeli problem jest wyraźnie nasilony, trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki zmierzające do walki z tym nałogiem.

Higienistka Klaudia Cieślawska
Poleć artykuł:
Pin Share
« »