Gość Polska mówi #aaa – Justyna Michalik

Zęby mleczne są tak samo ważne dla niemowląt i dzieci jak zęby  stałe dla dzieci starszych i dorosłych.

Zęby mleczne są niezbędne, gdy Twoje dziecko przechodzi przez kolejne kamienie milowe w rozwoju, takie jak spożywanie pokarmów stałych czy nauka wymowy słów. Utrzymanie zdrowych zębów pozwala dziecku kontynuować naukę i rozwój.

Ponadto zęby mleczne są ważne ponieważ zachowują one miejsce dla zębów stałych oraz ułatwiają zdrowe żucie, co buduje i wzmacnia mięśnie twarzy i szczęki Twojego dziecka. Ząb mleczny zazwyczaj wypada dopiero wtedy, kiedy ząb stały wyrzynając się wchłania jego korzeń. To powoduje, że ząb mleczny zaczyna się ruszać aż w końcu wypada. Po kilku tygodniach w jego miejscu pojawia się ząb stały.

Jeżeli dziecko straci ząb mleczny zbyt wcześnie, najodpowiedniejszym będzie zastąpienie go przy użyciu „space maintainer”.

Space mainteiner – to metalowe urządzenie, które pomaga utrzymać przestrzeń do czasu, aż ząb stały będzie gotowy do wyrżnięcia się, zapobiegając przechylaniu się pozostałych zębów lub ich dryfowaniu w pustą przestrzeń.

Jeśli zęby po obu stronach otwartej przestrzeni wejdą w pustą przestrzeń, może nie być miejsca na ząb stały. Nowy ząb stały może pojawić się w  nieprawidłowym położeniu i wpłynąć na ustawienie innych zębów. Jeśli zęby stają się stłoczone i nie są wyrównane względem siebie, powoduje to nieprawidłowy zgryz. Zęby z wadą zgryzu są trudne do doczyszczenia, są bardziej podatne na choroby, a w późniejszym czasie mogą wymagać kosztownego i czasochłonnego leczenia ortodontycznego. Czasem zdąża się również tak ze ząb mleczny nie wypada. Ma to najczęściej związek, z sytuacjami, w których: pacjent nie posiada zawiązków zębów stałych lub wystąpiły trudności w ich wyrzynaniu się.

Zdrowe zęby mleczne stanowią podstawę dobrego zdrowia zębów na całe życie. Zęby odgrywają kluczową rolę, pomagając nam wyraźnie mówić, pewnie się uśmiechać i dokładnie przeżuwać jedzenie, co odżywia nasz organizm i zapewnia ogólny dobry stan zdrowia. Dawanie dobrego przykładu w dbaniu o higienę jamy ustnej, pomaga zapobiegać próchnicy zębów teraz i w przyszłości.

Higienistka stomatologiczna Justyna
Ig:@tooth_news

Poleć artykuł:
Pin Share
« »