Gość Polska mówi #aaa – Edyta Janota

W rozmowie towarzyszy nam Edyta Janota. Dyplomowana higienistka stomatologiczna angażująca się w edukacje dzieci i dorosłych w zakresie profilaktyki higieny jamy ustnej. Edyta regularnie upowszechnia wiedzę o tematyce stomatologicznej u najmłodszych, w formie edukacji poprzez zabawę i prowadzi warsztaty w szkołach rodzenia, gdzie w ramach spotkania zapoznaje uczestników z działaniami profilaktyczno-leczniczymi, zarówno w kontekście zdrowia matki, jak i dziecka.

Edyto, jakim jednym hasłem do pacjenta skierowałabym odezwę, które zachęcałyby i mobilizowały do dbałości o higienę jamy ustnej?

„Nawet najdroższa profilaktyka jest tańsza od najtańszego leczenia”

A jak zachęciłabyś koleżanki i kolegów higienistów do wspólnych aktywności dental by beneficjentem był pacjent?

W działaniach edukacyjnych nie ma limitów wiekowych! Przedszkola, szkoły, żłobki, domy opieki są otwarte na nasze inicjatywy. Zachęcam również do spotkań w szkołach rodzenia. Kobiety ciężarne zwracają szczególną uwagę na wskazówki  dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka, okazując ogromne zainteresowanie tematem. Wobec tego obecność specjalistów z zakresu profilaktyki stomatologicznej w szkołach rodzenia, celem edukacji przyszłych mam, jest ogromnie ważna.

Pełna zgoda. Leży nam na sercu by każdy w Polsce, od maluchów po pacjentów geriatrycznych, wiedział o corocznym święcie ŚDZJU. Możesz nas wspomóc radą, pomysłem?

Mogą to być np. krótkie filmiki z udziałem higienistek/higienistów mające na celu propagowanie działań profilaktycznych lub wrzuty w postaci haseł na zasadzie przedstawienia faktów czy obalenia mitów.

Edyto, ”Zdrowe jama ustna to uśmiech na całe życie” to hasło Kampanii na 2023 rok. Co owe dla Ciebie znaczy?

Ważne, aby nie odkładać leczenia na później.

“Później” może generować problemy w postaci: bólu, drogiego leczenia, niepotrzebnego stresu oraz ryzyka rozwijających się chorób w organizmie.

 

Webinar: https://www.facebook.com/events/1255187901920373

Edytę można znaleźć:

@higienistka_w_akcji_bb

@akcja_higienizacja

Poleć artykuł:
Pin Share
« »