Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko przeniesienia choroby na dziecko jest dziesięciokrotnie większe – przypominają autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą”, realizowanego w ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca).
W cieniu pandemii COVID-19 (temat został zaplanowany na długo przed jej rozpoczęciem), eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD) przypominają, że o zdrowie jamy ustnej dziecka należy zadbać jeszcze przed jego narodzinami. W ramach projektu „Zdążyć przed próchnicą” lekarze dentyści rozprawiają się z największymi mitami związanymi z opieką stomatologiczną w czasie ciąży.
Czytaj także: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w obliczu pandemii koronawirusa
– Zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży sprzyjają chorobom jamy ustnej, np. zapaleniom dziąseł, erozjom szkliwa, dlatego niezbędna jest intensywna profilaktyka. Brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej w ciąży są niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej według FDI
Eksperci PTS i PTSD przypominają, że ciąża nie zwalnia z troski o higienę jamy ustnej i wizyt w gabinecie. Leczenie może być prowadzone w każdym trymestrze, choć najlepiej wykonywać zabiegi w między 13 a 21 tygodniem. Wyjątkiem są stany ostre, które wymagają natychmiastowej interwencji. Dentyści apelują do matek, aby nie bały się diagnostyki radiologicznej, leczenia kanałowego, znieczulenia i zabiegów profilaktycznych.
– Próchnica zębów u matki sprzyja wczesnej kolonizacji bakteriami jamy ustnej dziecka i wystąpieniu próchnicy wczesnego dzieciństwa, a obecność zapaleń przyzębia może zwiększyć ryzyko powikłań takich jak np. przedwczesny poród, małą masę urodzeniową dziecka, cukrzycę ciężarnej, a nawet poronienia. Nie wolno tego lekceważyć. Ciężarne, które nie wymagają leczenia stomatologicznego, powinny zgłosić się do gabinetu stomatologicznego co najmniej 2 razy w okresie ciąży oraz co 6 miesięcy po narodzinach dziecka – zwraca uwagę prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent PTSD.
Dentyści apelują do ciężarnych o zachowanie podstawowych zasad diety i profilaktyki domowej. W kuchni warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Należy pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w białko, unikaniu podjadania, szczególnie w nocy, ograniczaniu spożycia cukrów czy piciu wody. W profilaktyce podstawą są: szczotkowanie zębów pastą z fluorem (1450 ppm F) co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie, używanie szczoteczek z miękkim włosiem i oczyszczanie powierzchni języka. Zalecane jest także żucie po posiłku bezcukrowej gumy do 10 minut trzy razy w ciągu dnia (> 4. roku życia).
Autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą” przygotowali poradniki dla rodziców w ciąży oraz rodziców dzieci w wieku 0-3 lat. Są one dostępne na stronie www.polskamowiaaa.pl. Dentyści chcą, aby materiały trafiły do wszystkich kobiet w ciąży, stąd pomysł ich dystrybucji poprzez szkoły rodzenia oraz oddziały położnicze. Projekt „Zdążyć przed próchnicą”, zaplanowany na kilka lat.
ZOBACZ MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA RODZICÓW W CIĄŻY I RODZICÓW DZIECI 0-3 lat
Partnerami projektu „Zdążyć przed próchnicą” są: OralB (Główny), Philips Sonicare, Orbit, GSK (Gold), Medicover Stomatologia i MyEcoBrush. Patronatem Honorowym akcję objęli: Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka, Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych oraz Polskie Towarzystwo Periodontologiczne.
Czytaj także:
Wyróżnij zdjęcie profilowe. Niech cały fejsbuk powie #aaa!
Marzec – Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej