Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2021 w pigułce

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) to bezdyskusyjnie najważniejsze święto stomatologiczne w kalendarzu. Od kilku lat do celebracji wydarzenia inspiruje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wraz z Partnerami. Co warto wiedzieć o tegorocznych obchodach? Zapraszamy do lektury.

IDEA

Idea Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej zrodziła się w 2008 roku. Inicjatorem wydarzenia jest Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ujęciu globalnym mówimy o World Oral Health Day. Każdego roku FDI stara się podejmować inny temat, ale wiodącym przekazem jest znaczenie zdrowia jamy ustnej dla całego organizmu. Zapraszamy na www.worldoralhealthday.org.

ROLA PTS

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne od 2018 roku jest organizatorem kampanii „Polska mówi #aaa!” (www.polskamowiaaa.pl), wspierającej obchody ŚDZJU. W poprzednich latach istotnym propagatorem obchodów była Naczelna Izba Lekarska, obecnie jeden z naszych Partnerów. Głównym celem PTS jest promocja ŚDZJU oraz inspirowanie różnych środowisk do podejmowania w tym dniu inicjatyw o charakterze profilaktycznym lub edukacyjnym.

MOTYW PRZEWODNI 2021

„Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Świadomy pacjent, świadomy lekarz” – to główne hasło tegorocznych obchodów. W tym roku koncentrujemy się na najważniejszych korelacjach pomiędzy stanem uzębienia a występowaniem i leczeniem chorób przewlekłych. Innymi słowy będziemy wyjaśniać pacjentom oraz ich lekarzom, jaki wpływ ma kondycja zębów na występowanie, przebieg czy rozwój takich chorób jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia poznawcze etc.

WAŻNY FAKT

Kondycja jamy ustnej ma kluczowe, lecz niestety często nieuświadomione lub pomijane znaczenie, dla zdrowia całego organizmu. Zły stan zębów lub/i dziąseł może mieć istotny wpływ na powstanie chorób ogólnoustrojowych i to często niezależnie od innych czynników ryzyka. Może również przyspieszać powstanie problemów ze zdrowiem lub mieć wpływ na cięższy przebieg choroby, powikłania czy też mniejszą efektywność terapii.

MIESIĄC ZDROWIA JAMY USTNEJ

W 2019 roku PTS, za pomocą specjalnej uchwały, ustanowiło Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. W ten sposób zamiast jednego dnia święta, mamy ich 31! Przypominamy również, że 5 marca obchodzimy Światowy Dzień Dentysty.

MAPA INICJATYW

Jeden z kluczowych elementów corocznych obchodów. Na mapę można samodzielnie zgłaszać inicjatywy podejmowanie w ramach #ŚDZJU. Swoje pomysły dodają gabinety dentystyczne, przedszkola, szkoły oraz różne instytucje. Ważnym ogniwem obchodów – dostępnym na mapie – jest baza bezpłatnych przeglądów dentystycznych.

KONFERENCJA PRASOWA/OBSŁUGA MEDIÓW

Zaplanowana jest na 19 marca o godz. 10.30. Transmisja spotkania przeprowadzonego wyłącznie online odbędzie się na profilu FB Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Zapraszamy wszystkich, nie tylko dziennikarzy. W wydarzeniu potwierdzili udział specjaliści z zakresu: stomatologii, kardiologii, psychiatrii, nefrologii, diabetologii oraz podstawowej opieki zdrowotnej.

Kontakt dla mediów: Łukasz Sowa (lukasz.sowa@ewidentniepr.pl, 507-153-530)

Ważne/ciekawe tematy dla mediów ogólnopolskich i lokalnych

  • Ocena stanu zdrowia jamy ustnej u lekarza POZ.
  • Prawidłowa higiena jamy ustnej, zasady profilaktyki.
  • Choroby przyzębia wraz z utratą zębów jako szóste powikłanie cukrzycy
  • Patogeny parodontozy a powstawanie i szybszy rozwój miażdżycy
  • Występowanie chorób przyzębia a uszkodzenie nerek i ich niewydolność
  • Stan zapalny tkanek miękkich przyzębia a stan zapalny centralnego układu nerwowego. Czy zęby wpływają na rozwój demencji czy choroby Alzheimera.
  • Nieleczone stany zapalne i choroby zębów matki a zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu i niska masa urodzeniowa płodu.

PARTNERZY

Każdego roku wydarzenie wspiera szerokie grono Partnerów i Patronów Honorowych oraz Partnerów Medialnych. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich, natomiast wszystkich wymieniamy na oficjalnej stronie obchodów www.polskamowiaaa.pl. W tym roku szczególnie cieszymy się ze współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz firmą OralB. Większość Partnerów podejmuje cenne inicjatywy (głównie webinary), które z radością udostępniamy w oficjalnych kanałach obchodów.

BADANIA

Tak jak w poprzednich latach organizatorzy prowadzą badania ankietowe sprawdzające świadomość stomatologiczną lekarzy i pacjentów. W tym roku zapraszamy do udziału w dwóch prostych ankietach:

ANKIETA DLA PACJENTÓW

ANKIETA DLA LEKARZY

MATERIAŁY EDUKACYJNE

Stanowią ważne ogniwo obchodów, są bazą aktualnej i sprawdzonej wiedzy. Dostępne są na www.polskamowiaaa.pl w sekcji Materiały. 19 marca, podczas konferencji prasowej, zaprezentowana zostanie główna broszura tegorocznych obchodów. Materiał przygotowany jest wspólnie ze Strefą Pacjenta CEDE (Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych)

SOCIAL MEDIA

Jesteśmy obecni przede wszystkim na Facebook. Zapraszamy do polubienia oficjalnego profilu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, profilu kampanii Polska mówi aaa,  oraz wydarzenia Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

NAKŁADKA NA ZDJĘCIE PROFILOWE FB

Zmień swoje zdjęcie profilowe przy użyciu naszej specjalnej nakładki – tutaj

Czytaj także:

PROF. MARZENA DOMINIAK: PRIORYTET DLA ZDROWIA JAMY USTNEJ NIEZBĘDNY

ŚDZJU 2021: O CZYM BĘDZIEMY MÓWIĆ W TYM ROKU?

ŚDZJU 2021 – NOWY KEY VISUAL

Poleć artykuł:
Pin Share
« »