O zbliżającym się Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) rozmawiamy z prof. Marzeną Dominiak, prezydentem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej AD 2020 przeszkodziła pandemia koronawirusa i pierwszy, najdłuższy lockdown w Polsce. Wierzy Pani, że w tym roku celebracja tego dnia będzie bardziej zauważalna?
Prof. Marzena Dominiak: Tak. Oczywiście, nie poradziliśmy sobie z pandemią w sposób ostateczny, ale dziś mamy zupełnie inną sytuację niż rok temu. W tamtym czasie COVID-19 bardzo mocno pokrzyżował nasze plany, ale przy okazji wiele nauczył. Dziś projektujemy obchody na miarę czasów. Uważam, że jako środowisko stomatologiczne nie możemy przejść obojętnie obok daty 20 marca. Podjęliśmy wiele wysiłków jako PTS, a wcześniej samorząd lekarski, aby osadzić to święto w świadomości lekarzy dentystów. Rzecz jasna o zdrowiu jamy ustnej warto mówić cały rok, ale w marcu nieco głośniej, tym bardziej, że specjalną uchwalą PTS marzec ogłosiliśmy Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej.
Czytaj także: ŚDZJU 2021: o czym będziemy mówić w tym roku?
Wybór motywu przewodniego tegorocznych obchodów i towarzyszącej im kampanii „Polska mówi #aaa!” nie powinien stanowić problemu. W stomatologii tematów wartych rozgłosu nie brakuje. W poprzednich latach wiele mówiło się o podstawowej profilaktyce, wpływie zdrowia jamy ustnej na organizm, nadmiernym spożywaniu cukru, profilaktyce onkologicznej, opiece nad dziećmi i opiece nad rodzicami w ciąży. Na co PTS położy nacisk w tym roku?
Prof. Marzena Dominiak: Faktycznie, jako organizatorzy mamy wybór. Zdecydowaliśmy, że częściowo powrócimy do motywu z 2018 roku, kiedy po raz pierwszy głośno podkreślaliśmy korelacje pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym. Przekaz zamierzamy jednak rozbudować o dopisek do hasła: „Świadomy pacjent, świadomy lekarz”. Nasza decyzja ma związek z dwoma faktami.
Pierwszy jest taki, że kilka tygodni temu Światowa Federacja Dentystyczna FDI przedstawiła dokument Vision 2030, w którym określa priorytety dla globalnej stomatologii. Pomimo, że FDI, często jak mało kto na świecie, mówi o integracji stomatologii, to zdaniem ekspertów temat nie jest wyczerpany. Ja odczytuję to w ten sposób – pomimo wysiłków, również naszych krajowych, nie doprowadziliśmy do pełnego zrozumienia idei, zarówno na szczeblu profesjonalistów jak i rządzących. Mówiąc o profesjonalistach myślę nie tylko o stomatologach, ale także lekarzach innych specjalności, pedagogach, wychowawcach, urzędnikach.
Drugi fakt, argumentujący nasz tegoroczny motyw, związany jest z podjętymi przez PTS działaniami. W ramach Strefy Pacjenta, podczas wirtualnej edycji CEDE, spotkaliśmy się z liderami najważniejszych organizacji pacjenentów w kraju, nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Bardzo szybko zidentyfikowaliśmy poważne zagadnienie: chorzy na choroby przewlekłe, typu cukrzyca, nadciśnienie, choroby nerek, zaburzenia poznawcze, mają bardzo niską świadomość znaczenia zdrowia jamy ustnej na ich komfort życia i powodzenie leczenia. Co więcej, nie wie o tym również wielu lekarzy prowadzących. Jako, że mamy w planach dalsze działania edukacyjne w ramach Strefy Pacjenta CEDE, zdecydowaliśmy, że w tym roku nasze wysiłki komunikacyjne skupimy na dotarciu do pacjentów oraz właśnie ich lekarzy. Naturalnie będzie to wiedza, która może przydać się każdemu, z pewnością także stomatologom, higienistkom czy asystentkom.
Tegoroczny przekaz w sposób przemyślany łączy się z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Choć nie mamy twardych danych liczbowych, co chwila dochodzą do nas informacje, że pacjenci w dalszym ciągu odkładają w czasie planowe wizyty w stomatologii. To bardzo niebezpieczne nie tylko dla kondycji zębów, ale – no właśnie – dla całego organizmu.
Jak w praktyce będą wyglądały obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2021?
Prof. Marzena Dominiak: Jak co roku będą skupione wokół kampanii „Polska mówi #aaa!”. Tradycyjnie będziemy zapraszać wszystkich do aktywnego świętowania, wymyślania projektów i zgłaszania ich na interaktywną mapę kampanii. W odpowiednim czasie zaprezentujemy pakiet materiałów edukacyjnych do pobrania z oficjalnej strony www.polskamowiaaa.pl. Będziemy prowadzić również komunikację w mediach społecznościowych.
Z oczywistych powodów nie planujemy wydarzeń o charakterze masowym, ale dzięki wsparciu naszych partnerów – firmy OralB oraz sieci Enel-med będziemy mogli zaprosić pacjentów na przeglądy stomatologiczne. Szczegóły podamy wkrótce.
Ważnym elementem obchodów będą projekty webinarowe, które przygotowują członkinie Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia PTS.