Gość Polska mówi #aaa – Anna Maria Szyperska

Nowoczesna ortodoncja a tym samym aparaty ortodontyczne mają za zadanie w bardzo dyskretny sposób przywrócić nam prawidłowy zgryz a tym samy piękny uśmiech. Ważne dla współczesnych użytkowników jest także to by owy uśmiech był biały. Jako doktor zajmująca się na co dzień ortodontycznym pacjentem obserwuję, że aparaty ortodontyczne nawet „weszły w trendy” i zaczynają też być ważnym elementem stylizacji poprzez możliwość zmiany ich kolorowych gumek a firmy produkujące owe prześcigają się w dostępnym garniturze kolorów. Nawet akryl z brokatem albo barwa fluorescencyjna to już nic nowego w ruchomych płytkach ortodontycznych dla dzieci. Teraz w płytach akrylowych kolory miesza się ze sobą w różnych proporcjach i nasyceniu, ozdabia kalkomaniami, wtapia wybrane wzory, pisze imiona najmłodszych. Badanie King’s College w Londynie pokazuje, że Polacy są w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o zwracanie uwagi na wygląd aparatów ortodontycznych i nosi je co dwudziesty Polak. Badania pokazują, że coraz więcej Polaków decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Ma wpływ na to wzrost świadomości, że leczenie wad zgryzu poprawia nie tylko jakość życia, ale ma tez ogromny wpływ na zdrowie zębów oraz całego organizmu. Zniesienie wad zgryzu może mieć korzystny wpływ na prawidłowe miażdzenie pokarmów a tym samym na trawienie. Nie obojętnym pozostaje zagadnienie logopedii. Tak, wady wymowy i wskazania do ortodoncji mogą iść w parze. Podczas diagnozowania do leczenia, w trakcie terapii i zaraz po widzę olbrzymią różnicę w redukcji seplenienia, niekontrolowania wypływu śliny przez szczeliny zębowe. Stąd tak bardzo podkreślam współpracę ze środowiskiem logopedycznym.

Jednak zanim uda się skorygować nieprawidłowości zgryzu musi minąć długa droga. Proces leczenia jest kontrolowany w gabinecie dentystycznym regularnie przez ortodontę, wizyty pacjenta aktywizowane a terapia wspierana o działania profilaktyczne higienistki, z którą pracuję i jej edukacyjne przekazy do pacjenta. W ścisłym kontakcie pozostajemy w teamie na każdym etapie leczenia pacjentów. Leczenie ortodontyczne aparatem, który składa się często z zamków, łuków, gumek, wyciągów itp. wiąże się z utrudnioną higieną jamy ustnej. Owe „oprzyrządowanie” i często ciasne przestrzenie międzyzębowe winny być regularnie i doskonale doczyszczane aby podczas leczenia wad zgryzu nie dopuścić do ubytków próchnicowych w trudnodostępnych miejscach jamy ustnej. Bez odpowiedniej higienizacji mamy pewność, że nagromadzona płytka nazębna grozi konsekwencją dla naszego szkliwa ale i dziąseł. Bardzo dużą uwagę poświęcam na edukację i aktywizację pacjentów w temacie higienizacji podczas leczenia. Korygujemy ich nawyki higieniczne w obrębie jamy ustnej a nawet w rażących zaniedbaniach potrafię zrezygnować z dalszej terapii w obawie o próchnicę pod zamkami ortodontycznymi.

Innowacja dzisiejszej ortodoncji to już nawet produkowane w oparciu o technologie NASA, z innowacyjną budową zamków, gdzie nie trzeba już używać ligatur, z łukiem napinającym z pamięcią kształtu, ustawiają zęby w prawidłowych pozycjach szybciej niż ma to miejsce przy aparatach klasycznych. Tak więc i na samą dbałość higieny podczas leczenia ortodontycznego zwraca się podobną uwagę. Dostępne są pierwsze na świecie szczoteczka z technologią Maglev, która na nowo definiują mycie zębów. Różnią się od innych silników sonicznych bo działają niezwykle skutecznie, osiągając niemal 5x większą moc czyszczenia. A jedno pełne naładowanie wystarcza na 60 dni użytkowania więc pacjent może ją zabierać w podróż, do pracy, na uczelnię, wszędzie tam gdzie będzie jeść a potem koniecznie może oczyścić zamki i łuki aparatu. Zero wymówek o trudność czyszczenia w ciągu dnia. Dlatego moi pacjenci nie mogą wpaść na wymówki o trudności higienizacji podczas leczenia. Decydując się na terapię ortodontyczną higiena jamy ustnej będzie równie ważna i przeze mnie kontrolowana zawsze zapowiadam. Dostępne na rynku inteligentne narzędzia wspierane przez sztuczną inteligencję, soniczną technologia z wbudowanym kolorowym, inteligentnym ekranem dotykowym z natychmiastowym raportem ze szczotkowania są niezwykle pomocne. Moi pacjenci po każdym umyciu zębów mogą na korpusie szczoteczki zobaczyć raport z jakości szczotkowania w czasie rzeczywistym. Więc od razu po umyciu zębów wie, które miejsca są doczyszczone a które wymagają poprawy i większej uwagi. Także wsparcie głosowe przez przewodnictwo kostne niezwykle doskonale asystuje pacjentowi na każdym etapie mycia zębów informując głosem jakie błędy są popełniane np. zbyt intensywne dociskanie do linii dziąseł, niewłaściwa technika szczotkowania co pozwala kształtować prawidłowe nawyki. Dodatkowo personalizowane programy szczotkowania i duża moc czyszcząca to przewagi tego innowacyjnego asystenta w codziennej pielęgnacji jamy ustnej w domu. Dlatego też potrzebujemy odpowiednich narzędzi podczas ortodontycznej terapii i ja takie rekomenduję. W porównaniu ze szczoteczką manualną nowoczesna soniczna szczotka Oclean wykonuje do 84 000 ruchów sonicznych na minutę, aby zapewnić skuteczną i bezpieczną moc czyszczenia a manualna szczotka ok 500 ruchów i to często przypadkowych, nieprawidłowych. Wbudowane czujniki żyroskopowe w technologii Oclean zmapują w jamie ustnej pacjenta aż 8 stref do dokładnego czyszczenia i na końcu wyświetli raport z mycia zębów na wyświetlaczu rękojeści. Moi pacjenci zatem są w stanie dokładnie przeanalizować swój sposób szczotkowania, kształtować prawidła na etapie zarówno terapii jak i po gdzie bardzo często dochodzi do pragnienia wybielenia zębów po leczeniu ortodontycznym.

Koniecznym podczas ortodoncji jak i schorzeń periodontologicznych jest rekomendacja przeze mnie użytkowanie irygatora Oclean gdyż ciśnienie jego pracy jest w pełni wystarczające, by wyczyścić kieszonki dziąsłowe, przestrzenie między zębami, łukami, zamkami, wyciągami ortodontycznymi lub wymasować dziąsła i oczyścić język poprzez zróżnicowane dysze dostępne w zestawie. Generując podczas swojej pracy nawet 1400 bardzo szybkich impulsów wody na minutę z dyszy wpływa na doskonalsze doczyszczenie i bezpieczniejszą higienę podczas terapii ortodontycznej.

Tak więc w prowadzeniu pacjentów ortodontycznych ważnym jest dla mnie skupić się na samym, indywidualnym planie leczenia pacjenta ale nie lekceważę edukacji i zachowań higienicznych w trosce o rezultat terapeutyczny zakończony zdrowymi zębami wolnymi od ubytków próchnicowych.

Doktor Anna Maria Szyperska
Stomatologia na Manhattanie

Poleć artykuł:
Pin Share
« »