Czy ktoś słyszał pojęcie egzostozy?

Egzostozy w obrębie jamy ustnej stanowią łagodne wyniosłości kostne, wyrastające na powierzchni kości wewnątrz jamy ustnej. Mogą lokalizować się jednostronnie lub obustronnie, a miejscem ich występowania są najczęściej:

  • linia pośrodkowa podniebienia;
  • językowa strona żuchwy;
  • okolica zębów przedtrzonowych (wał żuchwowy);
  • okolica bródkowa (rzadziej);
  • szew podniebienny;
  • strona przedsionkowa wyrostka zębodołowego szczęki i językowej części zębodołowej żuchwy.

Etiologia powstawania takich zmian jest wieloczynnikowa, główną rolę odgrywają jednak czynniki genetyczne i środowiskowe. Przypuszcza się, że początkiem zmian są łagodne, przewlekłe stany zapalne toczące się w kości lub jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Egzostozy najczęściej wykrywane są przypadkowo, podczas rutynowego badania stomatologicznego wewnątrzustnego, co w niektórych sytuacjach jest powodem kierowania pacjentów na konsultacje specjalistyczne w celu dalszej diagnostyki i wyjaśnienia, ze względu na podejrzenie procesów patologicznych, a wręcz onkologicznych. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z obecności omawianej anomalii w ich jamie ustnej, ponieważ egzostozy zazwyczaj nie powodują żadnych objawów klinicznych, choć niektórzy autorzy wymieniają występowanie zaburzeń mowy, bezdechu sennego, zaburzeń oddychania, problemów z higienizacją okolicznych zębów, podrażnień śluzówki w czasie szczotkowania zębów.

Można je rozpoznać na podstawie prostego badania, jednak uzupełnienie powinno stanowić RTG. W szczególności przy egzostozach mnogich lub o dużych rozmiarach. Egzostozy zarówno pojedyncze, jak i mnogie, muszą zostać usunięte chirurgicznie. Zajmuje się tym chirurg stomatologiczny. Pamiętajmy więc o przeglądzie stomatologicznym tak ważnym dla naszego zdrowia.

Higienistka Lucyna Mrozek
IG: @higienistka_tychy

Poleć artykuł:
Pin Share
« »