Czy choroby zębów mogą wywoływać zmiany na cerze typu trądzik?

Bakterie takie jak Streptococcus mutans i Streptococcus sobrinus, odpowiedzialne za powstawanie próchnicy zębów są groźne nie tylko dla nich samych. Jeśli namnażanie się patogennej flory bakteryjnej nie zostanie ograniczone na wczesnym etapie, zakażenie może rozprzestrzeniać się poprzez naczynia krwionośne po całym organizmie. A bakterie w nim mają wpływ na układ odpornościowy tym samym kondycję naszego całego organizmu. Dotyczyć to może narządów, organów oraz samej skóry.

Nieoczywistym powikłaniem nieleczonej próchnicy mogą być nawet zmiany trądzikowe.

Przyczyną kłopotów z cerą mogą być bowiem właśnie popsute zęby. Bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy, jeśli nie będą regularnie usuwane z jamy ustnej, rozmnożą się w dużych ilościach. Ich głównym siedliskiem jest na przykład nagromadzony

kamień nazębny czyli zmineralizowanaj płytka nazębna, najczęściej zlokalizowany na linii dziąseł. Staje się to przyczyną stanów zapalnych tkanek przyzębia. Jeśli patogenna flora bakteryjna będzie miała korzystne warunki do rozwoju przez dłuższy czas, drobnoustroje mogą siatką naczyń krwionośnych przeniknąć do innych części organizmu. Jeżeli trądzik wywołany jest chorobą zębów, krosty zwykle pojawiają się głównie w okolicach ust, szczęki i na brodzie jak donoszą źródła badań.

Sylwia Drobik
Manager Kampanii Polska mówi #aaa z ramienia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

 

„Recalcitrant Acne Vulgaris Secondary to Dental Abscess”, A S Boyd and L E King Jr
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10467506/

Poleć artykuł:
Pin Share
«