7 zasad jak przygotować dziecko do wizyty z higienistką stomatologiczną

Chociaż niektórym trudno w to uwierzyć, to widok higienistki i gabinetu stomatologicznego coraz częściej powoduje stres u najmłodszych pacjentów.

Strach ma wielkie oczy. Szczególnie dzieci stresują rzeczy, z którymi nie miały jeszcze nigdy wcześniej do czynienia. Nowe osoby, nowe miejsca, nowe zapachy. To wszystko wpływa na wyobraźnię dziecka.

To doskonali obserwatorzy, których nie da się tak łatwo oszukać. Dlatego lepiej nie zostawiać wszystkiego ślepemu losowi i odpowiednio przygotować się do pierwszej i kolejnych wizyt w gabinecie z higienistką stomatologiczna.

Wystarczy 7 prostych zasad, a wizyty u higienistki będą przebiegały bez najmniejszego nawet grymasu na twarzy naszych milusińskich.

Zasada nr 1

Porozmawiaj z dzieckiem przed wizytą i opowiedz czym zajmuje się higienistka stomatologiczna. Najlepiej rozpocząć ten proces już kilka tygodni przed wizytą. Dobrym pomysłem będzie wspólne zbadanie stanu uzębienia ulubionej maskotki, a nawet drugiego rodzica. W ten sposób dziecko zobaczy, że na miejscu nie czeka go nic, czego należy się bać.

Zasada nr 2

Nie zostawiaj wizyty na ostatnią chwilę. Odpowiedni czas to 2-3 rok życia. Dziecko jest wtedy wystarczająco rozwinięte, aby zapamiętać wrażenia, jakie będą mu towarzyszyć podczas obecności w gabinecie. To idealny czas na zaznajomienie dziecka z widokiem gabinetu, jego wyposażeniem i swoją higienistką. Dobrym pomysłem będzie także pokazanie dziecku jak dzielni są mama i tata, którzy z uśmiechem na twarzy zasiadają w fotelu.

Zasada nr 3

Pora dnia ma znaczenie! Każdy może mieć gorszy dzień. Pamiętaj, aby zaplanować wizytę wtedy, gdy dziecko jest wypoczęte (tuż po spoczynku nocnym lub dziennym).

Zasada nr 4

Wizyta to nic wyjątkowego! Po prostu: dzień jak co dzień. Nie sprawiaj od rana wrażenia zdenerwowanego. Nie mów też dziecku, że na pewno nic go nie będzie bolało. W ten sposób niepotrzebnie wywołujesz negatywne emocje. Nie możesz także zapewniać, że zupełnie nic nie poczuje, ponieważ jeśli pociecha odczuje nawet lekki dyskomfort uzna, że nie może mieć do Ciebie więcej zaufania. Jeśli dziecko samo zapyta, czy to będzie bolało, to o wiele lepiej powiedzieć, że tatusia nigdy nic nie bolało, a wizyt u dentysty wręcz nie może się doczekać! Zastanów się także, czy Twoja obecność w gabinecie podczas badania będzie konieczna, pomocna, czy też zbędna. W miarę możliwości należy uczyć dzieci samodzielności.

W gabinecie na pewno nie stanie mu się żadna krzywda.

Zasada nr 5

Wybierz odpowiedni gabinet i właściwą higienistkę. Wizyty najmłodszych muszą przypominać świetną zabawę. Przy umawianiu podaj wiek pacjenta i nie zapomnij wspomnieć, że będzie to pierwsza wizyta. Higienistka wtedy będzie mogła lepiej się przygotować do takiego spotkania. Szczęściu trzeba pomóc, dlatego higienistka na pewno zmotywuje małego pacjenta do wytrwałości obietnicą drobnego upominku na koniec wizyty.

Zasada nr 6

Zabieraj dziecko na wizyty kontrolne nie rzadziej niż co 3-4 miesiące. W ten sposób widok gabinetu i higienistki przestanie być dla niego nowy i niepokojący. Każda kolejna wizyta będzie coraz mniejszym zaskoczeniem. Co więcej regularne kontrole pozwolą zapobiec poważnym zabiegom w przyszłości oraz towarzyszącemu im dyskomfortowi.

Zasada nr 7

Dbaj i przypominaj dziecku o potrzebie higieny jamy ustnej. Odpowiednia profilaktyka, zamieni wizyty u higienistki w formalność. Dzieci to doskonali naśladowcy. Widząc, że poświęcasz higienie dużo uwagi, zaszczepisz w nim poczucie obowiązku. Mycie zębów może stać się powodem do wspólnej zabawy. Pamiętaj o systematyczności i konsekwencji.

Higienistka Lucyna Mrozek
Ig:@higienistka_tychy

Poleć artykuł:
Pin Share
«